Na dně Baltského moře byla nalezena nacistická Enigma

Potápěči Světového fondu na ochranu přírody, kteří se pokoušeli odstranit ze dna Baltského moře staré rybářské sítě, náhodou narazili na známé nacistické šifrovací zařízení Enigma. To vypadalo jako psací stroj, za který ostatně potápěči nalezený předmět původně pokládali.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ale po podrobnějším prozkoumání nálezu došli ekologičtí aktivisté k závěru, že narazili na něco podstatně zvláštnějšího.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Enigma byla unikátní šifrovací přístroj

Důležitý nacistický přístroj

Během druhé světové války využívali přístroje Enigma nacističtí vojáci k šifrování zpráv, aby zabránili jejich přečtení nepřítelem i v případě, že spojenečtí zpravodajci zprávu samotnou odposlechnou. Enigma se skládala z klávesnice a soustavy rotačních válců, které se staraly o prakticky neprolomitelné zašifrování textu. Alespoň v době před nasazením moderních počítačů, které by si s takovýmto typem kódu dokázaly poradit, pokud by zpráva byla dostatečně dlouhá, nebo pokud by byl zachycen dostatek jednotlivých zpráv.

Praktická a přenosná

Rotační válce se během psaní protáčely a nahrazovaly skutečně napsaná písmena a číslice jinými znaky. Různé typy Enigmy používaly od tří do osmi válců, které se protáčely nezávisle na sobě po každém úhozu, takže jakékoli napsané písmeno bylo na různých pozicích v textu zakódováno různými znaky. Nejde tedy o jednoduchou substituční šifru, kterou znáte například z dětských her. Tak vznikl praktický a přenosný přístroj ke snadnému kódování i dekódování textu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Našla se jedna kopie?

K dekódování zprávy potřeboval její příjemce znát, v jaké pozici byly jednotlivé rotační válce při začátku psaní šifrovaného textu. Pokud byla zpráva vložena do správně nastaveného přístroje, dokázala ji Enigma během okamžiku dešifrovat. Nacisté měnili správné nastavení válců každý den, a tak dešifrování tajných zpráv bylo prakticky nemožné. Přesto se to nakonec podařilo.

  • O prolomení šifry Enigmy se neúspěšně pokoušeli polští matematici Marian Rejewski, Henryk Zygalski a Jerzy Różycki
  • Z jejich poznatků těžil Brit Alan Turing, který nakonec uspěl
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články