Proč měly mumie zlaté jazyky: Egypťané věřili, že tak budou moct komunikovat se staroegyptským bohem zesnulých

Archeologové nalezli mumie se zlatými jazyky. Měly jim tyto amulety u boha Usira zajisti vstup do říše mrtvých? Proč je nemají také ostatní mumie?

mumie i Zdroj fotografie: कृष्ण कान्त शर्मा / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mumie starověkých Egypťanů vydaly za roky svých nálezů světu nejedno tajemství. Stále však existují záhady, které nedají archeologům spát. Jednou z nich jsou i zlaté jazyky, které se našly u víc jak dva tisíce let starých mumií muže, ženy a dítěte. Jaký účel plnily zlaté jazyky v posvátných rituálech starověkých Egypťanů? A proč nebyly nalezeny u jiných mumií?

Komunikace s bohy

Archeologové se domnívají, že zlatý amulet ve tvaru jazyka, který nalezli v ústech tří mumií, měl sloužit k tomu, aby zesnulí mohli v posmrtném životě komunikovat s bohem podsvětí Usirem. Posmrtný život hrál v kultuře starověkých
Egypťanů významnou roli.

Nebylo by tedy neobvyklé, kdyby součástí pohřebního rituálu bylo zajistit, aby mohly mumie promluvit s bohem podsvětí a možná si vykomunikovat lepší podmínky pro svůj posmrtný život. Stále však není jasné, proč se podobné amulety neobjevily také u jiných mumií. Jedním z možných vysvětlení můžou být rozdílné pohřební rituály, které se v historii starověkého Egypta často měnily.

Mumie
iZdroj fotografie: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 / Creative Commons / CC BY-SA
Mumie stále skrývají mnohá tajemství

Prastaré mumie

Mumie, u kterých byly nalezeny zlaté jazyky, byly objeveny v pohřebišti Qewaisna, které se nachází asi 460 kilometrů od Káhiry. Jejich stáří se odhaduje zhruba na 2 tisíce až 2,5 tisíce let. Pohřebiště Qewaisna vznikalo mezi léty 300 před naším letopočtem a 640 našeho letopočtu. Toto široké období právě přispívá k teorii o různých pohřebních zvycích v průběhu let, které se dají vydedukovat z artefaktů, se kterými byli mrtví pohřbíváni. Nutno dodat, že mumie se zlatými jazyky byly nalezeny ve velmi špatném stavu a zlatý amulet je jediným zachovalým artefaktem.

Badatelé se podívali do nitra první těhotné egyptské mumie. Neporušený plod dítěte v ní dřímal bezmála 2000 let

Bohové Egypta

Bohové hráli v kultuře starověkého Egypta velmi významnou roli. Nejvýznamnějším bohem byl sluneční bůh Ra, který bývá vyobrazován se sokolí hlavou. Byl bohem slunce, světla a života. Jeho protipólem pak byl bůh Usir (nebo Osiris), který byl uctívaný jako bůh podsvětí a soudce mrtvých. Podle mytologie starověkého Egypta, byl Usir zavražděn a rozčtvrcen svým žárlivým bratrem Sutechem. Od té doby přebývá Usir v podsvětí a jeho úkolem je soudit duše zemřelých a rozhodovat, zda postoupí do říše mrtvých či nikoliv.

Zdroj: Deník, Dotyk, Novinky
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články