Archeologové odkryli nejstarší dosud známou egyptskou mumii. Byla pokryta zlatem a obklopena artefakty

Dlouhé roky trvající expedice přivedla badatele k řadě soch, nástrojů, keramiky a desítkám dalších cenných artefaktů. Mezi nimi však doslova září mumie pokrytá zlatem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Badatelé oznámili hromadu nových objevů v Sakkáře v Memfisu, starověkém hlavním městě Egypta. Zahrnují i mumii starou 4 300 let pokrytou zlatem. Jde o ostatky muže jménem Hekashepes, které byly nalezeny v kamenném sarkofágu na dně 10 metrů hluboké šachty. „Strčil jsem dovnitř hlavu, abych viděl vnitřek sarkofágu: krásnou mumii muže kompletně pokrytou vrstvami zlata,“ uvedl Zahi Hawass pro Associated Press.

Nejstarší, ale jen v některém ohledu

Zahi je kontroverzní bývalý egyptský ministr starožitností. Ačkoli některé zprávy popsaly tento nález jako nejstarší známou egyptskou mumii, není to pravda. Hawass místo toho pro LiveScience uvedl, že jde o nejstarší kompletní mumii pokrytou zlatem“. Kromě toho má mumie pás na hlavě a na hrudi náramek, což značí někoho velmi bohatého, uvedl Hawass pro CNN. Měl na sobě i tuniku s opaskem, což byla možná snaha zachovat si vzhled zaživa.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tento trend potvrzuje pro LiveScience i Francesco Tiradritti, egyptolog z Kore University of Enna v Itálii, který se vykopávek přímo neúčastnil. Jde o zajímavé gesto poskytující nový vhled do tehdejších náboženských představ. Na místě bylo objeveno ještě několik dalších hrobek. Podle prohlášení Hawasse pro sociální sítě patřily několika lidem. Knězi jménem Khnumdjedef, soudci a spisovateli Fetekovi a knězi, který se pravděpodobně jmenoval Messi.

Nálezy, které spojují ty předchozí

Další hrobka pak patřila královskému úředníkovi jménem Meri, který se honosil titulem „strážce tajemství“. „Tento objev je velmi důležitý, protože spojuje tři krále s lidmi, kteří je obklopovali,“ uvedl pro BBC News archeolog Ali Abu Deshish, který se vykopávek účastnil. Všechny nálezy byly datovány do Staré říše, konkrétně do 5. a 6. dynastie. Jde tedy přibližně o dobu 2 500–2 100 let př. n. l.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kromě zmíněných mumií odkryly vykopávky sochy, nástěnné malby, amulety, nástroje a hodně keramiky. Hawasse zvláště zajímá různorodost soch odkrytých během práce. Ty totiž poskytují vhled do umění během éry Staré říše, jak uvedl pro CNN. Nový nález jde v patách několika dalším objevům v rámci Egypta, které byly oznámeny v minulých týdnech. Kromě jiného např. nový sken 2 300 let starého „Zlatého chlapce“ a mumie krokodýla.

Chlapec s amulety a plazí hlavy

„Zlatý chlapec“ je mumie teenagera a nový rozbor odkryl tajemství ukrytá tisíce let. Byl pohřben asi před 2 300 lety. Tělo bylo odkryto v roce 1916 na hřbitově na jihu Egypta. Od té doby je uskladněno ve sklepení muzea v Káhiře. Chlapec byl pohřben s 49 ochrannými amulety, mnohdy ze zlata. Ty byly rozmístěny kolem těla a měly mu pomoct na cestě do posmrtného života, alespoň podle studie uveřejněné ve Frontiers of Medicine.

Mumie krokodýla obsahuje pět plazích hlav a pět téměř nedotčených pozůstatků. Když ho vědci v roce 2019 našli v nekropolis západně od Nilu, nebyli zas tolik překvapeni. Nakonec takové nálezy byly v Egyptě běžné, protože starověký národ si mrtvá zvířata uchovával často. Šlo o obětinu, jídlo do posmrtného života nebo ztělesnění konkrétních božských bytostí. V panteonu patřila hlava krokodýla Sobekovi, bohu s velmi bohatou historií.

Která egyptská mumie vás nejvíc fascinuje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články