Existence mořských pan potvrzena? Pozoruhodné stvoření zamotalo vědcům hlavu

Pokud se řekne mořská panna, každý z nás si představí pohádkovou Ariel, která byla půvabná a krásná. Jedná se pouze o kreslenou postavu, skutečnost je jiná.

i Zdroj fotografie: Malcolm Lidbury / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Možná už vás napadlo, že existence mořských panen, jak je známe, a i jejich kreslená podoba musí být něčím nebo někým inspirována. Objevující se postava je podmíněna skutečností, ale je samozřejmě upravená. Reálnou mořskou pannu lze vidět v Barnumově muzeu, kde je vystavena. Panna ale není zdaleka tak půvabná, jak se vykresluje.

Objevena na Fidži, známá po celém světě

Díky známému showmanovi jménem Phineas Barnum má široká veřejnost jasnou představu o tom, jak taková mořská panna vypadá. V roce 1842 Barnum zaznamenal setkání s touto éterickou bytostí. Chycena byla právě na Fidži a od té doby probíhají různé debaty o její možné historii, ale také ty, které popírají její výskyt. Když byla objevena, vypadala jako mumie s obličejem opice a ocasem ryby. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

V té době se stvoření ukázalo světu a začalo se mu říkat mořská panna. Ohromila nejen Fidži, ale celý svět. Byla známá, ale vidět ji na vlastní oči nebylo možné. Fidži svou polohu dlouho tajilo a lidé místo nemohli navštěvovat. Nyní je možné tvora zahlédnout ve Vermontu. Ale pokud se tam vydáte, nečekejte krásku z pohádek, ale spíš děs nahánějící stvoření s příšerným výrazem, které nažene strach.

Filmové i knižní vydání

Mořská panna totiž vypadá spíš jako starý muž s knírkem a ocasem ryby. Tento úkaz se dostal až na plátna a do knih, a to dokonce hned několikrát. Ve filmu si zahrál Hugh Jackman, který ztvárnil, lze říci, obchodníka prahnoucího po slávě. Pro ni byl ochoten udělat vše a nezajímalo ho, co mu stojí v cestě. Jakmile objevil pojem „mořská panna“, věděl, jak se dostat až na vrchol.     

iZdroj fotografie: Depositphotos

Později vyšla Barnumova biografie, v níž uvedl, že stvoření koupil z pozůstalých věcí námořníka. Ten jej měl získat od japonských námořníků. V knize zároveň popsal rozhovor s přírodovědcem, který malého tvora podrobněji prozkoumal. Ten řekl, že nerozumí tomu, jakým způsobem byl tento živočich vyroben. Jeho anomálie prý udivovaly i ty nejzkušenější. 

Věříte i vy, že mořské panny existovaly?

Zdroj: Bustle, FreshRoll, Wikipedia

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články