Vyplula, pak zmizela beze stopy: Dodnes nikdo neví, kam vlastně zmizela posádka lodi Mary Celeste

Celkem devět členů posádky vyplulo společně s lodí Mary Celeste směrem do Janova. Pak ale z ničeho nic všichni zmizeli.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Dne 5. prosince 1872 posádka lodi Dei Gratia narazila na opuštěné plavidlo Mary Celeste. Nečekali však, že se stane jedním z největších námořních mysterií, které zůstane nerozluštěno po staletí. 

Záhada jménem Mary Celeste 

I přesto, že byla loď Mary Celeste vážně poškozená, zůstala plavby schopná. Ovšem to nejpodivnější spatřili námořníci v kajutách – posádka a cestující zmizeli beze stopy, přestože osobní věci na lodi naznačovaly, že byli nedávno přítomní. Mary Celeste byla postavena v roce 1861 a 7. listopadu 1872 vyplula na svou poslední cestu z New Yorku do Janova. Kapitánem byl Benjamin Spooner Briggs, který si na palubu vzal svou dceru a sedm členů posádky. Překvapivě přepravovala 1701 barelů otráveného alkoholu. 

Poslední plavba

Osm dní později vyplula Dei Gratia z New Jersey s cílem v Gilbraltaru. Dne 3. září 1872 kapitán David Morehouse uviděl jinou loď nepravidelně mířící k nim, nereagující na signály. Po bližším průzkumu zjistil, že na můstku není nikdo, a rozhodl se prozkoumat celou loď. Když posádka vstoupila na palubu Mary Celeste, okamžitě cítila, že něco není v pořádku. Loď byla opuštěná, poničená, ale stále plavby schopná. Chyběl záchranný člun, a poslední záznam v palubním deníku byl ze dne 25. listopadu. Vypadalo to, že loď byla opuštěná. Chyběly také mapy, dokumentace a navigační zařízení. 

iZdroj fotografie: Public Domain

Všichni byli pryč

Přestože nebyly známky násilí, naznačovalo vše, že kapitán Briggs nařídil rychlé opuštění lodi. Co se s nimi stalo, zůstává nejasné. Kapitán Morehouse přepravil loď do Gilbraltaru, kde proběhlo soudní řízení. Frederick Solly Flood přišel s teorií o násilných sklonech způsobených alkoholem. Tvrdil, že byly nalezeny stopy po krvi na zbraních, ale nakonec se ukázalo, že šlo o klasické opotřebení. Přestože existovalo několik teorií, žádná nedokázala záhadu ohledně lodi Mary Celeste vysvětlit. Nikdo z posádky nebyl od té doby nalezen.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články