Proč manželské páry v Japonsku spí odděleně? Tajemství mírumilovného soužití prozrazeno

Asie je známá malými bytečky a tím, že jakýkoli prostor je tu velmi cenný. Přesto však manželé dodržují spaní v oddělených postelích, či dokonce místnostech.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Na rozdíl od Evropy, kde manželé zpravidla sdílejí jednu ložnici, Japonci na to jdou zcela obráceně. Nejde přitom o projev jakýchkoli intimních problémů nebo tiché domácnosti. Japonci si zkrátka zvykli spát odděleně a je to z velmi rozumných důvodů. Ostatně nebude to jediná oblast, kde se Evropa může od ostrovní země něco přiučit. Prvním důvodem je prostá rozdílnost pracovních rozvrhů obou manželů, která by zasahovala do spánku toho druhého.

Práce, děti a klid

Probuzení drahé polovičky jen kvůli časnému – či naopak pozdnímu – vstávání nebo návratu z práce není pro vztah nic příjemného. Je jednoduše ohleduplné nerušit aktivitou druhého. Oba si tak mohou dopřát nerušený odpočinek. Pro matku je velmi podstatné, že děti spí v její ložnici. Studie prokázaly, že společný odpočinek dítěte a rodiče pomáhá oběma k mnohem kvalitnějšímu spánku. Děti si totiž udrží stálou teplotu a srdeční rytmus.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tento postup navíc snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence a zlepšuje sebevědomí dětí. Rychleji se tak stávají nezávislými a daří se jim také lépe ve škole. Evropský pohled by oddělený spánek manželů pokládal nejspíš za následek partnerských neshod. Jenže pro Japonce je to důkaz vzájemného míru. Svého odpočinku si velmi cení a nechtějí během něj být rušeni. Nechtějí se tedy zabývat kopáním, chrápáním a dalšími spánkovými projevy svého protějšku.

Jejich vytoužený model

I když někteří Japonci nemají možnost zařídit si oddělené ložnice, chtějí si užít vlastní, ničím a nikým nerušený odpočinek. Oddělené nocování Japonců sahá už desítky let do historie. Tradiční japonské futony jsou vycpané bavlnou, která poskytuje dostatek komfortu a podpory pro tělo. Jenže v minulosti se vyráběly jen ve verzi pro jednoho. Konkrétně šlo o doby před rokem 1940, kdy model připomínal pytel vycpaný balíčky z obchodu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Takže i pokud se chtěl manželský pár přitulit na této matraci, jeden z nich skončil na zemi a pohodlí prakticky nešlo dosáhnout. Některé rodiny dodnes používají tento typ postele. Nezabere příliš místa a velmi jednoduše se skladuje. Na Japonsku je ovšem vidět, že pro nás podivné zvyklosti jiných národů mají svůj racionální základ a mohou mít také velmi pozitivní dopad.

A co váš partnerský spánek?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články