Gigantická přepravní loď zmizela beze stopy. Mnozí dávají vinu bermudskému trojúhelníku, ale teorie má mezery

Šlo o jednu z největších lodí v historii amerického námořnictva. I tak ovšem zmizela naprosto beze stopy. Její osud zůstává nevyřešenou záhadou i po 100 letech.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Jak je vůbec možné, aby největší loď námořnictva USA zmizela zcela beze stopy? Dost možná nejzáhadnější oblast světa nás stále přesvědčuje, že je to proveditelné. Stejnou otázku si položilo mnoho lidí během dubna roku 1918. Právě tehdy totiž americká uhelná loď USS Cyclops zmizela na trase mezi Západní Indií (bahamské a antilské ostrovy) a Baltimorem. A ani po uplynutí více jak 100 let od této záhady nejsme o nic blíže zjištění toho, co se s ní na poslední cestě stalo.

Klíčový nástroj námořnictva pryč

Loď Cyclops byla dlouhá skoro 170 metrů, posádku tvořilo 306 lidí a na její palubě bylo kolem 11 000 tun manganu. Vody brázdila bez problémů od roku 1910, kdy cestovala mezi Baltským mořem, Karibikem a Mexikem. Na těchto trasách převážela hlavně uhlí a pomáhala i uprchlíkům. V roce 1917, kdy Amerika vstoupila do 1. světové války, se však Cyclops stala hlavním transportérem vojáků a paliva pro lodě po celém světě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V březnu 1918 dostala nový náklad. Tuny a tuny husté manganové rudy, která se používala k výrobě oceli. Plně naložená křehkým kovem opustila Brazílii a vyrazila na Barbados. Tam se měla znovu zásobit před dlouhou cestou do Baltimoru. Poslední známá zpráva zní jednoduše: Počasí dobré, všechno dobré.“ Během 9. dne cesty se však něco pokazilo a po lodi od té doby nebylo ani vidu, ani slechu. Zmizela dokonce bez vyslání SOS.

Žádné volání ani zachycení

O několik let později popsal Santa Fe Magazine celkovou podivnost tohoto zmizení. „Po vraku většinou zůstane dřevěný kbelík, záchranná vesta nebo něco, co lze identifikovat jako lodní zařízení. Jenže pro Cyclops tohle neplatí. Jednoduše zmizela, jako kdyby ji stáhlo pod hladinu obrovské vodní monstrum. S posádkou, nákladem a vším dalším. Náhlost jejího zničení je ještě umocněna absencí jakéhokoli nouzového vysílání.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ani žádná loď po její trase totiž nic nezachytila. Během dekád se objevilo mnoho obvykle senzačních teorií. Jde totiž o jednu z více jak 100 lodí či letadel zmizelých v nechvalně proslulém bermudském trojúhelníku. Jde o region ohraničený přibližně Bermudami, Miami a Portorikem. Skutečně tedy Cyclops snědlo nějaké monstrum z hlubin, bylo uneseno mimozemšťany nebo ho jednoduše zlikvidovala opravdu pořádná bouře?

Souhra faktorů a nejhlubší místo

V té době panoval i názor, že mohlo jít o terč německých ponorek, protože šlo o strategické plavidlo. Pro tuto možnost se však nenašly žádné důkazy. Jiní poukazovali na kapitána alkoholika, který byl neschopen loď reálně vést. Existovalo několik zpráv o malé vzpouře na palubě. Samo námořnictvo v oficiálním vyjádření uvedlo, že: „Zmizení lodi je jednou z nejpodivnějších záhad v celých dějinách námořnictva a všechny pokusy o vysvětlení byly marné.“

Někteří ale stále pátrají, hlavně ti s osobním vztahem k lodi. Marvin Barrash je potomek jednoho z hasičů na palubě. „Celá existence lodi byla zametena pod koberec,“ uvedl pro Baltimore Sun. Podle něj stála za zkázou série strojních selhání, posádka nenavyklá na obrovský náklad a také obrovské vlny, které celé plavidlo převrátily, a to na nejhlubším místě Atlantiku. „Chci ji jen najít a je to něco, co potřebujeme všichni – uzavření.“

Které zmizení v této oblasti vás fascinuje nejvíc?

Zdroj: History
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články