Zkáza letu 19: Zmizel v bermudském trojúhelníku, ztratila se i skupina, která po něm pátrala

Cvičná letka amerických bombardérů, nazvaná let číslo 19, zmizela v bermudském trojúhelníku. Ztrátě předcházely problémy s komunikací a porouchaný kompas. Záhada, která žije dodnes.

bermudském trojúhelníku i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Je jen málo lidí, kteří nikdy neslyšeli o bermudském trojúhelníku. Mýty opředená část Atlantského oceánu je svatým grálem každého milovníka záhad. Podle některých je to místo, odkud mimozemšťané unášejí lidi ke zkoumání. Jiní zase věří, že se na dně této oblasti ukrývá skrytá civilizace. Proto vás možná překvapí, že ještě v polovině 20. století se zmizení v této oblasti nepovažovaly za působení nadpřirozených sil.

Záhada letu číslo 19

Je 5. prosince roku 1945. Svět se vzpamatovává z hrůz druhé světové války a americká armáda posílá několik letounů na cvičný let. Ze základny vzlétá celkem pět bombardérů, které na svých palubách nesou dohromady 14 mužů. Jejich úkolem je doletět na určité místo nad oceánem, shodit naložené torpéda a vrátit se zpátky na základnu. K poslednímu kroku však nikdy nedojde. Po dvou hodinách letu nastává problém s komunikací a po dalších čtyřech hodinách je jasné, že se celá letka ztratila. Podle dobových zpráv došlo ke ztrátě telky v bermudském trojúhelníku.

Ztrácí se i záchranná posádka

O půl osmé večer vyráží ze základny pátrací letoun, který má ztracenou letku najít. Posádka letu 19 byla zkušená a všichni tudíž předpokládají, že muselo dojít k nouzovému přistáni na hladinu oceánu. Poslední zprávy, které základna před přerušením signálu zaznamenala, hlásily prudké zhoršení počasí, které pravděpodobně vedlo ke ztrátě orientace. Podle všeho měly vedoucímu letadlu přestat fungovat i kompasy.

iZdroj fotografie: Bermudan_kolmio.jpg: Alphaios derivative work: -Majestic- (talk) / Creative Commons / CC BY-SA

Pátrací letoun míří k místu poslední známé lokace letky. Podle záznamů nejsou však po letce nalezeny žádné stopy. Netrvá dlouho a dochází ke ztrátě spojení i s průzkumným letounem. Nedaleko pátracího místa se nachází tanker Gaines Mills, ze kterého následně přichází zpráva o obrovské explozi v době, kdy k výpadku spojení došlo. Pátrací letoun z neznámé příčiny explodoval a v bermudském trojúhelníku po něm zůstala jen obrovská olejová skvrna.

Mýtus o Bermudském trojúhelníku

V době, kdy ke ztrátě letu 19 došlo, si zmizení ještě nikdo nespojoval se záhadou bermudského trojúhelníku. Tento pojem se poprvé objevil až v roce 1964. Tehdy uveřejnil novinář časopisu Argosy článek, který nazval „Záhada bermudského trojúhelníku“. V článku popisuje několik záhadných zmizení a jevů napříč známou historií, které pojí právě ono rozlehlé místo mezi Floridou, ostrovem Puerto Rica a Bermudami. Zda se skutečně jedná o místo, kde operují mimozemské civilizace, či jde jen o nešťastné působení několika přírodních jevů, se zatím nepodařilo vysvětlit a žádné ze ztracených letadel nebylo nikdy nalezeno.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články