Led jako záchrana starověké populace před suchem? Naši předci ho používali vskutku nevšedním způsobem

V Novém Mexiku byly při výzkumech v jeskyních objeveny stopy uhlí, které napomáhají k objevení způsobu života tehdejších domorodých obyvatel.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Domorodí obyvatelé amerického Nového Mexika měli pro život velmi těžké podmínky. Tamní prostředí je známé svým suchem a extrémními teplotami. Proto aby tenkrát přežili, uchýlili se k velmi zajímavé technice. Používali led ukrytý v sopečných jeskyních, aby získali životodárnou vodu.

Uhlí jako stopa našich předků

Vědci z Arizonské univerzity v Tucsonu přišli se zajímavým objevem. Antropologická analýza zjistila, že starověcí obyvatelé Nového Mexika využívali vulkanicky vytvořené jeskyně pro získání vody z ledu. Ledová pokrývka mohla v těchto přirozených prostorech vydržet až 800 let. Pátrání dále uvádí, že naši předkové byli velmi vynalézaví a zároveň i praktičtí, neboť tento systém práce byl mezi generacemi dlouho udržován.

iZdroj fotografie: Freeimages

Veškeré zdroje těchto informací pochází z vědecké expedice z roku 2017. Původním záměrem bylo jen rutinní měření ledu v jeskyni, ale při hlubším zkoumání byly objeveny stopy uhelných skvrn. Nánosy dřevěného uhlí jasně značily, že jsou pozůstatkem lidské činnosti. Takto hluboko v jeskyni by totiž samy od sebe nevznikly.

Led jako nástroj pro přežití

Následné podrobné zkoumání v laboratořích přispělo k tomu, že stáří nálezu bylo odhadováno na letopočty 150 př. n. l. až 950 našeho letopočtu. To jen potvrdilo teorii, že tamní lidé tenkrát používali led na výrobu vody, protože tato etapa byla poznamenána výrazným suchem a vysokými teplotami. Vzrušující bádání ukázalo, jak důmyslný systém byl využíván. Jeskyně byla plná propojených chodeb, kde starověcí obyvatelé pracovali, a dokonce vyráběli jednoduché hliněné nástroje a nádobí.

iZdroj fotografie: Freeimages

Jedinou výraznou kaňkou na celé práci je ztráta cenných informací způsobená místním klimatem. Vysoké teploty Nového Mexika zapříčinily, že asi třiceticentimetrová vrstva ledu byla roztopena, tím pádem jsme přišli o další informace, které by posloužily ke zkoumání života našich předků. Nicméně i tak jsme získali zajímavý náhled na způsoby, jakými tehdejší domorodci přežívali.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články