Mučící techniky, při kterých odsouzení přiznali i to, co neudělali: Ukřižování, napichování na kůl či sicilská pana

Poprava je nejpřísnější trest udělovaný již od nepaměti. Mnoho způsobů ale nemá člověka jenom zabít, před jeho smrti mu způsobí nesmírnou trýzeň.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ačkoli je v současnosti v mnoha zemích trest smrti zakázaný, ještě nedávno to býval – a v některých zemích nadále zůstává – často používaný trest. V dnešní době jde většinou o to odsouzeného rychle zabít. V minulosti ale lidé prováděli celou řadu způsobů exekucí, přičemž mnohé byly neskutečně kruté. Před tím, než odsouzený zemřel, dlouhé hodiny či dny neskutečně trpěl. Nutno přiznat, že v oblasti mučení dokázali lidé vymyslet až neuvěřitelné věci.

Ukřižování

Starý druh popravy, zabit tak měl být i Ježíš Kristus. Spočíval v přitlučení odsouzeného na kříž, často ne na klasické T, ale i ve tvaru X. Někdy byl člověk na kříž jen přivázán. Odsouzený nejenže při přitlučení hřeby pomalu krvácel, ale vlastní zavěšení velmi ztěžuje dýchání a objevuje se plicní edém. Popravený se pak „utopí“ ve vodě plnící jeho plíce.

Napichování na kůl

Tímto krutým trestem se proslavil hlavně kníže Vlado Dracula, ale lze ho najít již v Chammurapiho zákoníku. Provedení se mírně lišilo, ale většinou spočívalo v zavedení naostřeného kůlu do řitního otvoru odsouzeného a jeho vyvedení mezi lopatkou a krkem tak, aby nepoškodil žádné důležité orgány. Kůl se pak vztyčil a popravený takto mohl umírat i dny. Někdy nebyl kůl ostrý nebo odsouzeného nechali napichovat vlastní vahou.

iZdroj fotografie: Public Domain

Vana

Brutální trest používaný ve středověké Persii. Spočíval v tom, že odsouzený byl svázán a umístěn do otevřené vany s vodou tak, aby zůstala odhalena horní část jeho těla. Tu kati natřeli hustou vrstvou medu a mléka. Odsouzený dostával jídlo a vodu, ale vyměšování prováděl do vany. Exkrementy, mléko a med lákaly hmyz, který zde kladl vejce. Odsouzený pak doslova shnil a byl různými červy sežrán zaživa.

Sicilský býk

Popravčí nástroj, jejž měl nechat zkonstruovat vládce sicilského města Akragas jménem Phalaris. Jednalo se o mosaznou či bronzovou sochu býka s dutým vnitřkem a dvířky. Odsouzený byl zavřen dovnitř a pod býkem se rozdělal oheň. Člověku uvnitř začal způsobovat popáleniny na místech, kde se dotýkal kovu, později ho žár doslova upekl zaživa. Býk měl v hlavě otvory ještě zesilující nelidský řev odsouzeného. Prvním takto popraveným měl být sám konstruktér, aby se vládce přesvědčil o funkčnosti nástroje.

Železná panna

Smrtící nástroj ve tvaru duté lidské postavy z kovu, v jehož vnitřku jsou hroty. Nebývaly příliš ostré, aby odsouzeného rychle nepropíchly, navíc byly umístěny mimo důležité lidské orgány. Odsouzeného zavřeli dovnitř a hroty mu začaly pronikat do těla. Při každém pohybu se zabodly o něco více a hlouběji, ale ne snadno, protože byly tupé. Odsouzený pak pomalu zemřel na vykrvácení.

Rakev muk

Jde vlastně o velmi těsnou železnou klec, do níž byl odsouzený zavřen a v těsném prostoru se nemohl hýbat. Klec pak byla zavěšena někde ve vzduchu, většinou na očích veřejnosti. Odsouzený byl vystaven vlivu počasí, ale i různému hmyzu a ptákům. Ti ho buď doslova uklovali k smrti, nebo zemřel žízní či na podchlazení.

Jaké další způsoby kruté popravy znáte?

Zdroj: Punchng
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články