Mučící techniky, při kterých odsouzení přiznali i to, co neudělali: Ukřižování, napichování na kůl či sicilská pana

Poprava je nejpřísnější trest udělovaný již od nepaměti. Mnoho způsobů ale nemá člověka jenom zabít, před jeho smrti mu způsobí nesmírnou trýzeň.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ačkoli je v současnosti v mnoha zemích trest smrti zakázaný, ještě nedávno to býval – a v některých zemích nadále zůstává – často používaný trest. V dnešní době jde většinou o to odsouzeného rychle zabít. V minulosti ale lidé prováděli celou řadu způsobů exekucí, přičemž mnohé byly neskutečně kruté. Před tím, než odsouzený zemřel, dlouhé hodiny či dny neskutečně trpěl. Nutno přiznat, že v oblasti mučení dokázali lidé vymyslet až neuvěřitelné věci.

Ukřižování

Starý druh popravy, zabit tak měl být i Ježíš Kristus. Spočíval v přitlučení odsouzeného na kříž, často ne na klasické T, ale i ve tvaru X. Někdy byl člověk na kříž jen přivázán. Odsouzený nejenže při přitlučení hřeby pomalu krvácel, ale vlastní zavěšení velmi ztěžuje dýchání a objevuje se plicní edém. Popravený se pak „utopí“ ve vodě plnící jeho plíce.

Napichování na kůl

Tímto krutým trestem se proslavil hlavně kníže Vlado Dracula, ale lze ho najít již v Chammurapiho zákoníku. Provedení se mírně lišilo, ale většinou spočívalo v zavedení naostřeného kůlu do řitního otvoru odsouzeného a jeho vyvedení mezi lopatkou a krkem tak, aby nepoškodil žádné důležité orgány. Kůl se pak vztyčil a popravený takto mohl umírat i dny. Někdy nebyl kůl ostrý nebo odsouzeného nechali napichovat vlastní vahou.

iZdroj fotografie: Public Domain

Vana

Brutální trest používaný ve středověké Persii. Spočíval v tom, že odsouzený byl svázán a umístěn do otevřené vany s vodou tak, aby zůstala odhalena horní část jeho těla. Tu kati natřeli hustou vrstvou medu a mléka. Odsouzený dostával jídlo a vodu, ale vyměšování prováděl do vany. Exkrementy, mléko a med lákaly hmyz, který zde kladl vejce. Odsouzený pak doslova shnil a byl různými červy sežrán zaživa.

Sicilský býk

Popravčí nástroj, jejž měl nechat zkonstruovat vládce sicilského města Akragas jménem Phalaris. Jednalo se o mosaznou či bronzovou sochu býka s dutým vnitřkem a dvířky. Odsouzený byl zavřen dovnitř a pod býkem se rozdělal oheň. Člověku uvnitř začal způsobovat popáleniny na místech, kde se dotýkal kovu, později ho žár doslova upekl zaživa. Býk měl v hlavě otvory ještě zesilující nelidský řev odsouzeného. Prvním takto popraveným měl být sám konstruktér, aby se vládce přesvědčil o funkčnosti nástroje.

Železná panna

Smrtící nástroj ve tvaru duté lidské postavy z kovu, v jehož vnitřku jsou hroty. Nebývaly příliš ostré, aby odsouzeného rychle nepropíchly, navíc byly umístěny mimo důležité lidské orgány. Odsouzeného zavřeli dovnitř a hroty mu začaly pronikat do těla. Při každém pohybu se zabodly o něco více a hlouběji, ale ne snadno, protože byly tupé. Odsouzený pak pomalu zemřel na vykrvácení.

Rakev muk

Jde vlastně o velmi těsnou železnou klec, do níž byl odsouzený zavřen a v těsném prostoru se nemohl hýbat. Klec pak byla zavěšena někde ve vzduchu, většinou na očích veřejnosti. Odsouzený byl vystaven vlivu počasí, ale i různému hmyzu a ptákům. Ti ho buď doslova uklovali k smrti, nebo zemřel žízní či na podchlazení.

Jaké další způsoby kruté popravy znáte?

Zdroj: Punchng
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu