Kosmické paprsky odkryly záhadnou komnatu

Paprsky pocházející z vesmíru pomohly odhalit záhadnou komnatu skrytou uvnitř Velké Pyramidy. Nevědělo se o ní 5 000 let.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Archeologové objevili obrovský neidentifikovaný prostor nacházející se hluboko v nitru Velké Pyramidy v Gíze. Tato masivní starověká struktura na předměstí Káhiry byla postavena před více jak 4 500 lety. Přesto tato tajemná komnata zatím veškerým detekcím unikala a pomohlo ji odhalit až vesmírné záření.

Neznámé místo ve struktuře

Mezinárodní vědecký tým použil sofistikovanou metodu zobrazování založenou na vesmírné radiaci. Chtěli se dostat dovnitř pyramidy a zmapovat její vnitřní strukturu. Teď, dva roky po zahájení této studie, našli v mapách nitra pyramidy záhadný prázdný prostor vznášející se hned nad velmi působivou Velkou Galerií pyramidy. Galerie je něco jako katedrála, prostor procházející centrem pyramidy spojující Královskou a pohřební komnatu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Badatelé se domnívají, že nově objeven prostor má podobné proporce jako samotná galerie, která měří skoro 50 metrů na délku a 8 metrů na výšku. Nejsou si ale jistí v tom, zda jde jednoduše o strukturní způsob, jak odebrat váhu nad galerií, nebo jestli tento prostor slouží nějakému – dost možná mnohem důležitějšímu – účelu. Počítačem vygenerovaný obraz ukazuje něco podobného v Cheopsově pyramidě poblíž Gízy.

Není jediná, podobné jsou i jinde

Dutina v Cheopsově pyramidě má podobnou velikost i směrování. Faraonové 4. Dynastie jako Khufu nebo právě Cheops, postavili svoje pyramidy během své vlády, která trvala mezi lety 2509 do 2483 před Kristem. Vykopávky započaté po roce 1800 odhalily tři komory v pyramidě vysoké 140 metrů. Jednalo se o suterénní komory v základech, Královninu komoru ve středu a Královu komoru umístěnou nad ní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ve Velké Pyramidě nebyly nalezený žádné mumie, což vede ke spekulacím, že celá pyramida nebyla vůbec zamýšlena jako hrobka. Mnoho egyptologů se ovšem domnívá, že mnoho dřívějších vykradačů prostě odstranilo Khufuovu mumii spolu s pohřbeným bohatstvím faraona, k čemuž došlo ještě dlouho před zahájením prvních archeologických vykopávek. Ačkoli studium pyramid probíhá už stovky let, stále o nich víme velmi málo – což nám pravidelně dokazují.

Zdroj: History

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články