Opuštěný nacistický hotel duchů se konečně po více jak osmdesáti letech probouzí k životu

Jednalo se o Hitlerův monumentální resort na Rujáně, který byl plánován pro 20 000 hostů. Z ruiny je dnes opět funkční komplex.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prora perfektně ukazuje nacistický sklon k totální megalomanii doprovázený stejně velkou neschopností. Když režim podnítil v roce 1939 druhou světovou válku, stavba se zastavila a komplex nebyl nikdy dokončen. Nikdo se tu nikdy neubytoval, místo toho byly veškeré kapacity použity armádou, obvykle jako kasárna. Nejdříve nacisty, následně komunisty. Po pádu Berlínské zdi byl komplex oficiálně historicky zapsán.

Původní záměr, který se zastavil

Prora byla postavena na Hitlerův rozkaz během 30. let podle návrhu architekta Clemense Klotze. Je zajímavé, že jeho příjmení znamená v překladu „blok“. Megalomanská vize zahrnovala ubytování pro 20 000 lidí s délkou celého areálu téměř 5 kilometrů. Prázdninový resort byl založen na myšlence „Kraft durch Freude“ neboli „Radostí k síle“. To bylo jméno organizace, která dbala o celkovou sílu a kondici německé populace.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Všechny pokoje tu měly mít výhled na moře, což vysvětluje neuvěřitelnou délku celého komplexu – všechno zkrátka bylo v jedné linii. Když se přesuneme do roku 2019, přivítá nás příjemné slunce nad Baltským mořem. Děti si hrají na místní pláži plné zlatavého písku, jednoho z nejkrásnějších v regionu. Jeden z chlapců se právě snaží zachránit vyplavenou medúzu a táhne ji zpátky do mělkých vln, zatímco ostatní relaxují na dřevěných lehátkách.

Dnešní podoba nacistického záměru

Z vysokých pobřežních věží dohlíží na všechny plavce plavčíci. Od roku 2018 je Prora oficiálně letoviskem a místní promenáda byla rozšířena. Původní bloky jsou stěží rozeznatelné přes momentální bílou fasádu, skleněné balkony a plavky, které se suší na sluníčku. Místo původních pokojů dimenzovaných na 12,5 čtverečných metrů dnes hosté sídlí v luxusních apartmánech od 28 do 120 metrů čtverečných.

iZdroj fotografie: Depositphotos

K dispozici mají také koupelny a plně vybavenou kuchyň, což je ostatně moderním standardem. Nové budovy mají i sauny a vnitřní bazény. Zdi obklopující recepce jsou plné rostlin a obrovských obrazovek, které neustále snímají Baltské moře. Obrovská promenáda je tak populární pro cyklisty, že je potřeba jet velmi opatrně. Celé místo je setkáním starého a nového – jde stále o působivý monument, nově otevřený komukoli, kdo touží po klidu a odpočinku.

Zdroj: DW

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články