Kleopatra nebyla Egypťanka a zrodila se z incestu: Málo známá fakta o věhlasné královně

Kleopatra byla poslední vládkyní starého Egypta. Mnohá fakta o ní jsou ale zkreslená či nepravdivá, podepsal se na nich hlavně Hollywood.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O egyptské královně Kleopatře vědí téměř všichni lidé na planetě. Hlavně díky filmu s Elizabeth Taylorovou veřejnost tuší, že vládla Egyptu a byla milenkou Julia Caesara a Marka Antonia. Věří, že byla až nadpozemsky krásná, a proto dokázala tyto muže okouzlit, což nemusí být pravda. Mnohá fakta o ní jsou jiná a určitě nešlo o nevinnou ženu. Toto jsou skutečnosti, o nichž možná nemáte tušení.

Kleopatra nebyla Egypťanka

Ačkoli byla egyptskou královnou, pochází z rodiny Ptolemaiovců. Zakladatelem dynastie byl Řek Ptolemaios, jeden z generálů Alexandra Velikého. Vládli v Egyptě téměř tři staletí a mluvili mezi sebou řecky. Pravdou zůstává, že Kleopatra egyptsky mluvila a převzala také mnohé egyptské zvyky a rituály.

Zrodila se z incestu

Ptolemaiovci byli pověstní tím, že dbali na čistotu své linie. Proto uzavírali sňatky mezi sebou a také plodili incestní potomky. Byla dcerou Ptolemaia XII. A podle všech zjištění ji počal se svou sestrou. I Kleopatra se provdala za své dva bratry. Sloužili jí jako ceremoniální manželé a spoluregenti.

iZdroj fotografie: Frederick Arthur Bridgman / Public Domain

Nebyla tak krásná

S Kleopatřinou krásou to nejspíše nebylo tak, jak se lidé domnívají, i když v její době byla měřítka krásy pravděpodobně zcela jiná než dnes. Například na mincích je zobrazena s velikým nosem a mužskými rysy, ačkoli to může být jen záměr. Ale ví se, že byla velmi vzdělaná a dokázala skvěle využívat show a další triky. I tak možná zapůsobila na muže, jako byl Julius Caesar.

Nechala zabít tři sourozence

Ačkoli Ptolemaiovci se brali mezi sebou, aby udrželi čistou linii, jejich tradicí bylo, že se doslova prali o moc a neštítili se vražd svých příbuzných. Jeden z bratrů–manželů ji nejprve z Egypta vyhnal, ale porazila ho díky spojenectví s Caesarem. Druhého pravděpodobně nechala zabít, aby mohla učinit spoluvládcem svého syna. Zařídila také popravu své sestry Arsinoe.

Žila s Caesarem v Římě

V době slavné vraždy Julia Caesara žila po jeho boku v Římě. Románek tehdy způsobil obrovský společenský skandál. Když byl v roce 44 před naším letopočtem Caesar zavražděn, musela z města uprchnout. Ale zanechala v něm nesmazatelný vliv. Například mnohé ženy okouzlila svým exotickým účesem a šperky, což se pak ještě dlouho snažily napodobovat.

iZdroj fotografie: Reginald Arthur Smith / Public Domain

S Markem Antoniem měli pijácký klub

V zimě let 41 až 40 před naším letopočtem spolu žili Kleopatra s Markem Antoniem v Egyptě a skvěle si to užívali. Byli proslulí svým prostopášným životem a založili pijáckou společnost Nenapodobitelná játra známou svými hostinami, oslavami a různými hrami. Údajně se rádi v přestrojení potulovali ulicemi Alexandrie a tropili si žerty z obyvatel.

Had ji nejspíše nekousl

Poté, co Kleopatra s Markem Antoniem prohráli bitvu s Octavianem, oba se rozhodli si vzít život. Marcus si údajně probodl břicho a Kleopatra se podle pověsti nechala uštknout hadem. Ovšem mnozí odborníci a historikové to zpochybňují. Přiklánějí se spíše k verzi jedu ukrytého v hřebenu nebo například bodnutí špendlíkem namočeným v toxinu.

Jaké zajímavosti ještě znáte o Kleopatře?

Zdroj: History
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články