Sověti i Američané doufali, že se budou špehovat za pomoci jasnovidců. Hlavně sovětské výsledky jsou dosud tajné

Někteří lidé o sobě tvrdí, že mají nadpřirozené schopnosti a jsou jasnovidci. Velmoci se za studené války pokoušely fenoménu přijít na kloub a využít ho.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mezi populací existují lidé tvrdící, že dokáží najít určité věci, osoby nebo mají podobné schopnosti. Jejich výsledky jsou často velmi rozporuplné, ale pravdou zůstává, že v některých případech určité výsledky mají. Takzvané jasnovidectví věda nedokáže vysvětlit, ale do průzkumu tohoto jevu investovaly jak Spojené státy americké, tak Sovětský svaz nemalé množství úsilí a peněz. Chtěly zjistit jestli a jak funguje a využít ho hlavně ke špionáži.

Výzkumy Sovětů jsou neustále tajné

Různé druhy parapsychologického výzkumu údajně v Sovětském svazu běžely po celou dobu jeho existence. Byly zaměřeny na elektromagnetické emise a jejich vliv na lidský organismus. Někteří sovětští vědci věřili, že tato energie hraje roli v takzvaném jasnovidectví. Proto se pokoušeli této energie využít i při shromažďování zpravodajských informací. S jakým výsledkem dnes nikdo neví, většina materiálů je tajná. Každopádně sovětské pokusy podnítily podobné zkoumání v USA.

V roce 1978 proto Američané spustili projekt nazývaný „Hvězdná brána“. Začali v něm zkoumat jedince, kteří o sobě tvrdili, že mají schopnosti v oblasti mimosmyslového vnímání. Cílem bylo najít osoby, případně technologii na čtení myšlenek. Takové schopnosti by byly samozřejmě nesmírně užitečné, protože by se tak tajné služby mohly dozvědět o úmyslech nepřátel, případně o dalších informacích. Druhá strana by se proti tomu nedokázala bránit a nejspíše by ani nevěděla, že je vše prozrazené.

Jasnovidci pátrali po rukojmích

Zprávy o amerických pokusech jsou veřejně dostupné, protože CIA v roce 2017 zveřejnila kolem 12 milionů stránek. Vyplývá z nich, že projekt „Star Gate“ běžel až do roku 1995. Prostřednictvím citlivých osob, nebo těch, kteří tvrdili, že podobné schopnosti mají, se USA snažily pátrat například po rukojmích unesených radikálními islámskými skupinami nebo sledovat cesty různých zločinců na území USA. Další misí bylo například sledování agenta KGB s vysílačkou působícího v jižní Africe atd.

iZdroj fotografie: Swati Sawaldiya / Creative Commons / CC BY-SA

O výzkumu začaly v USA prosakovat zprávy již během 80. let, ale vládní úřady tvrdily, že peníze plynou do psychologických výzkumů. Nakonec byl v polovině 90. let program zastaven s tím, že přinesl velmi kontroverzní výsledky. Analýzy dospěly k tomu, že určité informace během něho opravdu byly získané, ale mnohé z nich byly nepřesné a nejednoznačné. Zkoumání jevu jasnovidectví však neskončilo. Například v roce 2014 Úřad pro námořní výzkum spustil čtyřletý program předtuchy. A nikdo neví, jestli podobné programy neběží v dnešním Rusku.

Jaká je pravděpodobnost, že se jasnovidectví nebo čtení myšlenek nakonec uchytí?

Zdroj: History
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články