Japonská ponorka I-52: Zmizela v roce 1944, o 50 let později byla nalezena na dně Atlantiku

Japonská ponorka, která převážela tuny zlata do okupované Francie, byla v roce 1944 potopena. Ohromný úplatek německým spojencům tak stále čeká na své objevení.

japonská ponorka i Zdroj fotografie: Imperial Japanese Navy photo. Author unknown / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Oceány a mořská dna skrývají spoustu záhad. Kvůli špatné dostupnosti ale stále neznáme všechna tajemství živočichů a rostlin, kteří v hlubinách žijí. Velká hloubka také komplikuje pátrání po vracích lodí, ponorek a letadel, které v průběhu času našly své pohřebiště právě na dně oceánu. Jednou z nich je i japonská ponorka I-52, které se dnes přezdívá Zlatá ponorka.

První a poslední plavba

Japonská ponorka se na svou jedinou plavbu vydává počátkem roku 1944. Byla postavená tak, aby uvezla velké množství nákladu a jejím cílem byly břehy okupované Francie. Jak uvádí například web EpochaPlus, Japonci prý ponorku naložili především hromadou zlata a několika tunami vzácného zboží, včetně wolframu, opia či kofeinu. Náklad měl posloužit jako platba německým spojencům za dodanou vojenskou techniku. Plavba měla zabrat několik měsíců a většina trasy vedla skrze vody ovládané spojenci.

Japonská ponorka terčem útoku

S odstupem času se dá říct, že osud japonské ponorky I-52 byl předem zpečetěný. Svou významnou historickou roli v tom sehrál britský vědec Alan Turing, který slavně prolomil šifrovací kód Enigmy. Tím značně ulehčil strategické plánovaní vojenských akcí spojenců a významně přispěl k porážce Německa a ukončení druhé světové války. Japonská ponorka I-52 byla díky dešifrování tajných zpráv v hledáčku spojenců od počátku své plavby.

K útoku na nepřátelské plavidlo došlo v červnu 1944 poblíž Karibských ostrovů. Přítomnost ponorky zde detekoval útočný americký letoun. Po krátké výměně informací s velitelskou základnou dostal letoun povolení k útoku. Japonská ponorka podlehla hned při druhém shození bomb a potopila se i s celým svým drahocenným nákladem a posádkou na dno oceánu, ze kterého nebyla dodnes vyzvednuta.

potápěč zkoumá vrak lodi na mořském dně
iZdroj fotografie: Motoki Kurabayashi / Creative Commons / CC BY-SA
Osud japonské ponorky I-52 byl zpečetěný už od chvíle, kdy vyplula na cestu

Zlato i mírová smlouva

Krátce po konci druhé světové války se začaly kolem potopení Zlaté ponorky šířit různé konspirační teorie. Jedna z nich uvádí, že měla údajně převážet návrh mírové smlouvy, který měl mířit k americkému prezidentovi. Japonci si tak měli chystat půdu pro vlastní kapitulaci v době, kdy začínalo být pomalu jasné, že se konflikt nevyvíjí ve prospěch Německa. Tuto informaci se ale nikdy nepovedlo potvrdit a ani není známo, že by Japonsko v té době vůbec o uzavření míru uvažovalo.

Poprava zlatem: Dvě různé varianty, jedna hrozivější než druhá

Japonská ponorka své tajemství v dohledné době pravděpodobně nevydá. Poslední pokus o její vyzvednutí a nalezení zlatého nákladu proběhl v roce 1994. Tehdy se povedlo z moře vytáhnout pouze jednu bednu z celkového nákladu ponorky. Po otevření v ní badatelé nalezli jen opium. Tuny zlata, které ponorka převážela, tak stále čekají na své nálezce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články