Poprava zlatem: Dvě různé varianty, jedna hrozivější než druhá

Záhadné intriky, šíření pomluv a touha po moci – být součástí císařského dvora bylo v minulosti velmi riskantní.

i Zdroj fotografie: Bernardo Daddi / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Osoba nikdy neměla jistotu, že její jednání nezvrátí proti ní samotné. Panovník se neštítil riskovat. Dokonce i nejmenší podezření ze spiknutí proti němu bylo trestáno smrtí. Avšak ve starověké Číně se kat s odsouzenými z vyšších společenských vrstev nemusel „špinit ruce“ krví. Tito odsouzenci byli povinni spáchat rituální sebevraždu, která symbolizovala absolutní poslušnost vůči svému císaři. Psychický nátlak byl ještě umocněn tím, že šlechtici byli posláni zpět do svých domovů, kde je čekal tajemný posel s záhadným balíčkem. Obsahoval lahvičku s jedem, hedvábný provaz pro oběšení nebo i plátek zlata. 

Poprava zlatem

Poprava pomocí zlatého plátku byla vyhrazena pouze pro ty jedince, kteří se chovali nečestně, byli chamtiví a ohrožovali politiku císaře. Umírání touto metodou bylo dlouhé a nesmírně bolestivé. Odsouzený si plátek položil na dlaň a následně ho prudce vdechl. Tím byl přístup vzduchu do jeho plic zablokován, což vedlo k udušení. Smrt způsobená zlatem měla v průběhu historie důležitý symbolický význam. Využívalo se jí zejména k potrestání chamtivců a lakomců. 

i

Roztavené zlato do hrdla

Symbolický akt spočíval v nalití roztaveného zlata do úst oběti, což mělo znamenat konec života pro jedince, kteří svým chamtivým jednáním ubližovali ostatním. Historické záznamy ukazují, že metoda popravy pomocí horkých tekutin, jako bylo zlato nebo levnější olovo, byla běžná na obou stranách Atlantiku. Tento brutální způsob provedení trestu byl používán například Římany i španělskou inkvizicí. Výzkumníci z ústavu patologie na VU University Medical Centre v Amsterdamu provedli experiment s hovězím hrtanem a dospěli k závěru, že smrt byla způsobena tepelným poškozením dýchacích cest. Dále se ukázalo, že pára vznikající při kontaktu s rozpáleným zlatem mohla zvýšit tlak vnitřních orgánů, což vedlo k jejich prasknutí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články