Jaká tajemství uchovávalo starověké město moudrosti, které podle legendy postavili mimozemšťané?

Kachinové a Hopiové byli základními kameny starověké indiánské historie. Jejich příběhy o slavných vítězstvích a úspěších jsou legendární.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Indiáni Hopi jsou domorodí Američané, kteří žili na území dnešní Arizony po tisíce let. Podle legendy kmene se jedná o potomky nebeských poslů, lidí z hvězd, které na Zemi poslali bohové. Postavili velké město – chrámové sídlo moudrosti a vyšší inteligence. Toto tajemné místo se nazývá Palatkwapi, neboli „Červený dům“. Právě zde „hvězdní lidé“ učili Hopi důležitým rituálům a tajemstvím vesmíru. Určit lokalitu sídla však bylo pro vědce velice tvrdým oříškem.

Potomci lidí z hvězd

Tento indiánský kmen žije na jednom z nejkrásnějších území. Okouzlující hory, nekonečná krása údolí a majestátní Grand Canyon. Ne nadarmo někde na takovém místě existuje velké starobylé chrámové město. Podle legend ho postavili mimozemšťané z hvězd. Bohužel dnes z majestátního starověkého hvězdného města Hopiů zbylo jen několik kamenných obytných komplexů. Jejich jazyk je velmi podobný jazyku Aztéků. Kmen se dodnes zabývá pěstováním kukuřice, fazolí a dýní na suché kamenité půdě.

Kam se město podělo?

O tom, kde by se mohla nacházet majestátní a tajemná Palatkwapi, se vědci dlouho dohadovali. Během minulého století bylo vysloveno mnoho hypotéz. Mnoho etnografů se přiklání k názoru, že Palatkwapi se nacházelo v oblasti údolí Sedona Verde. Někteří věří, že to bylo mnohem jižněji. Nejúplnější záznamy o kmenových legendách pořídil etnograf Alexander M. Stephen. Vydal o tom celou knihu, kterou nazval The Hopi Journey.

iZdroj fotografie: Unsplash

Podle analýzy všech dostupných popisů Palatkvapi tomu nejvíce odpovídají Sedona a Verde Valley. Tyto zmínky uvádějí, že se město nacházelo právě zde. Nepřímým potvrzením je, že nejstarší ruiny Hopiů, bohatě zdobené svými petroglyfy, byly nalezeny v oblasti Sedona. Mělo by se údajně jednat o pozůstatky Palatkwapi.

Nájezdy Apačů úspěšně zdolávali

Klany, které se přesunuly na sever, si cestou vybudovaly vesnice, kde přezimovaly. Někdy zůstali na určitém místě několik let. S výměnou generací se Palatkwapi stalo v kultuře mnoha kmenů Hopi pouze bajkou. Krásná pohádka, kterou staří lidé rádi vyprávěli. Různé klany založily mnoho měst a městeček, které byly často přepadávány Apači. Pestré Hopijské legendy vypráví o jejich vítězstvích.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Indiánští tanečníci Hopi v tradičních kostýmech

Zničení Palatkwapi

Lidé Hopiů počítali časová období jako „světy“. Historicky existovaly čtyři. Během prvního a druhého světa bylo postaveno velké chrámové kamenné město. Doba zničení Palatkwapi je koncem období třetího světa. Jednalo se o období, kdy Hopiové věřili ve vyplnění Stvořitelova plánu. Takové plány zjišťovali pomocí sil korunních čaker a různých nadpřirozených jevů.

Osud Kachinů a Hopiů

Příběhy hvězdných dětí jsou v kultuře Hopiů a dalších indiánských kulturách poměrně běžné. Výstavba města stále zůstává záhadou. Hvězda a muž uzavřeli spojenectví a narozené dítě bylo zasvěceno jako kachina. Stali se kmenovými staršími, když dosáhli věku šesti let. Hopiové je považovali za nositele univerzální moudrosti. Po celosvětové potopě, kdy bylo velké město konečně zničeno, se kachinové a Hopiové rozešli. Věří, že jednoho dne si je jejich předkové z hvězd vezmou domů.

Znáte nějakou další historickou záhadu, která nebyla doposud vyřešena?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články