Hladový jezevec našel obrovský poklad z doby římského impéria, když zoufale hledal jídlo

Odvážnému jezevci se podařilo odkrýt poklad z doby římského impéria. Mince byly podle archeologů nalezeny na severu Španělska a jde o největší místní nález.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mimořádný nález byl oznámen v dubnu roku 2021 a popsán v magazínu Journal of Prehistory and Archeology. Netypický nálezce si tak vysloužil svoje frčky. Mince se datují do doby 3. – 5. století a nacházejí se blízko jezevčího doupěte v nedaleké jeskyni La Cuesta v oblasti Asturias. Podle všeho je jezevec nalezl, když hledal potravu během zvlášť tvrdé zimy. V lednu 2021 totiž bouře Filomena pokryla region obrovským množstvím sněhu.

Červi jako nedostatkové zboží

Místo obvyklých červíků, bobulí a hmyzu musela být zvířata mnohem vynalézavější, pokud chtěla tuhou dobu přežít. Jeden z nešťastných jezevců tak pátral i v další jeskyni, kde ale nenarazil na jídlo, nýbrž na hromadu kovu. Pátrání bylo bezvýsledné pro hladové zvíře, nikoli však pro dva archeology a jednoho místního obyvatele, kteří následně opuštěný poklad nalezli. Jezevec jim odhrabal hlínu na podlaze jeskyně.

„Na podlaze jeskyně, v písku nejspíš odhrabaném právě jezevcem, u patu jeho doupěte, jsme našli mince a uvnitř ještě další kousky,“ uvedli badatelé v příspěvku. Mince samotné jsou hlavně ze severního s východního Středomoří. To vytváří linii Antiochie, Konstantinopole (dnešní Istanbul v Turecku) a Soluně. Nicméně to vypadá, že mince pocházejí z Londýna. Nejspíš jde totiž o část větší sady, která zmizela.

Přesun peněz do Španělska

Pokud jde o jejich cestu do této jeskyně, mohou archeologové pouze spekulovat. Dost možná byly přesunuty, nebo dokonce ukryty kvůli nejistým časům či obavě z krádeže. Navrhují také, že podobné jeskyně mohly dobře sloužit jako starověké banky. Lidé si zde mohli peníze ukládat stejně pohodlně, jako vybírat. V 5. století byla tato část Španělska napadená Svéby, germánským kmenem z Německa a České republiky.

i

Právě tyto nájezdy by mohly být důvodem místní politické nestability, které lokální obyvatele vedla i k těmto krokům. „Ať už je to jakkoli, množství nalezených mincí i zajímavost ohledně jejich možného posunu dělá z celé věci velmi zajímavý nález. A také další střípek ve skládačce středověkého vývoje tohoto i dalších regionů,“ podotýká autor studie. To rozhodně není špatný výsledek na jednoho jezevce, který hledal něco k jídlu.

Kdy jste naposled našli někde nečekaně peníze?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články