Historie zubní pasty: Ta první byla z kopyt, druhů však existovalo mnohem více

Nevšední historie zubní pasty. Ta první byla z kravských kopyt, v Egyptě ji zase dělali z pepře. První reálnou zubní pastu pak vyrobila v 19. století firma Colgate.

zubní pasty i Zdroj fotografie: Thegreenj / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Život bez kartáčku a zubní pasty si dnes dovede představit jen málokdo. Jedná se o tak samozřejmou součást našich životů, že většinu lidí ani nenapadne, že v dávných dobách zubní pasta, jak jí známe dnes, vůbec neexistovala. Přesto nelze tvrdit, že by se lidé o svůj chrup vůbec nestarali. Historie zubní pasty je dlouhá, ale dnešní podoby dosáhla až v polovině 19. století. A jak si lidé čistili zuby do té doby?

Starověká historie zubní pasty

Pečlivou péči svému chrupu věnovali už starověcí Egypťané. Archeologické nálezy jednoznačně dokazují, že tato starověká civilizace dbala na celkovou čistotu svého těla a položila i základy zubní pasty. Tehdy však neměla podobu pasty, kterou jednoduše vytlačíte na kartáček. Čištění zubů sloužilo v té době především k odstranění viditelných nečistot. K tomu sloužila směs, která obsahovala například sůl, pepř, mátu nebo lístky kosatců.

Starověcí Číňané zase používali rozdrcené rybí kosti, skořápky vajec, kopyta nebo drcené lastury. Směs se na zuby nanášela prstem. Podobné metody používali i starověcí Řekové a Římané, kteří navíc začali přidávat složky na svěží dech, jako byly lístky růže, dřevěné uhlí nebo kůra stromů.

zubní pasty
iZdroj fotografie: Creative Commons Attribution 4.0 / Creative Commons / CC BY-SA
Zubní pasta se až do konce 19. století prodávala ve skleněných nebo keramických nádobách.

Průmyslová revoluce v 19. století

Takhle to pokračovalo i během středověku a většiny moderní historie. Směsi na čištění zubů si lidé vyráběli sami doma a mnohdy používali v podstatě cokoliv, co měli k dispozici. Zlom ve vývoji zubní pasty nastal až s průmyslovou revolucí v 19. století. V té době se do směsi na čištění zubů začíná přidávat křída, která má zaručit tolik žádaný bělostný úsměv. Ve 20. letech 19. století přichází na scénu také sušené mýdlo, díky kterému začne směs pěnit. Tím jsou položeny základy zubní pasty tak, jak ji známe dnes.

Místo zubní pasty drcený porcelán a do podpaží citron. Jak se lidé udržovali v čistotě, když neexistovaly hygienické prostředky?

Colgate – průkopník ústní hygieny

Průkopníkem v průmyslové výrobě zubní pasty se pak v roce 1874 stává firma Colgate. Tehdy už směs skutečně připomíná zubní pastu dnešních dnů. Zatím se však stále prodává ve skleničkách, které jsou k dostání v tehdejších lékárnách. Teprve v roce 1892 přichází první zubní pasta v tubě. S tímto přelomovým vynálezem přišel syn uznávaného amerického zubaře a inspirací mu byly malířské tuby s barvami. Další zlom pak nastává v roce 1914, kdy je do zubní pasty poprvé přidán fluorid sodný, který je tehdy označen za zabijáka bakterií. V mnoha pastách se používá dodnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články