Historie první fotografie: Vznikla v roce 1826 a zabírá obyčejný pohled z okna

Historie první fotografie. Vznikla už v roce 1826 a tvořila se několik hodin. To, co zachycuje, je obyčejné, ale krásné. První fotografie člověka vznikla až o 12 let později.

první fotografie i Zdroj fotografie: Joseph Nicéphore Niépce / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Život bez fotografií si dnes už skoro ani neumíme představit. Každý člověk nosí svůj osobní fotoaparát v kapse a má tak možnost zachytit jakýkoliv okamžik svého dne. Někteří lidé si dokonce na sdílení fotografií a videí na sociálních sítích vybudovali svou živnost. Víte však, kdy vznikla ta úplně první fotografie?

První fotografie vznikla v roce 1826

Vzniku první fotografie předcházela znalost projekce obrazů na plochu, takzvaná camera obscura. Tento jev byl znám už od 16. století, a podle historiků ho ke své práci využívali někteří přední umělci. Teprve na počátku 19. století francouzský vynálezce Joseph Nicéphore Niépce zjistil, jak promítaný obraz ustálit a zachytit.

Svůj první obraz zachytil na vyleštěnou cínovou desku, kterou pokryl petrolejovým roztokem asfaltu. Zachycený obraz následně nechal působit osm hodin na slunci. Tím v roce 1826 vznikla historicky první fotografie, která zachycuje výhled z Niépceho bytu. Proces vyhotovení fotografie však byl příliš zdlouhavý a tak vynálezce pátral dál.

první fotografie
iZdroj fotografie: imjanuary / Creative Commons / CC BY-SA
V roce 1838 byl na fotografii poprvé zachycen člověk.

Další prvenství přichází o 12 let později

Niépce začal zkoumat sloučeniny křídy a stříbra, které měly po osvětlení tmavnout a vytvářet obrazy. Své poznatky následně předal umělci Louisi Daguerreovi, který následně vytvořil první prakticky využitelnou metodu fotografování. Takzvaná daguerrotypie využívala k zachycení obrazu postříbřenou měděnou destičku. Na podobném principu dodnes fungují oblíbené fotoaparáty Polaroid.

V roce 1838 pak vzniká první fotografie, která zachycuje člověka. Vytvořil ji právě Daguerre, když fotografoval pařížský Boulevard du Temple. Další zajímavé prvenství lze připsat americkému obuvníkovi Johnu Adamsovi, který v roce 1845 pózoval pro daguerrotypický portrét. V ten den slavil své sté narozeniny, takže se stal nejdříve narozeným člověkem zvěčněným na fotografii.

Refotografie, které dovolují cestovat časem. Umělá inteligence nám ukáže, jak ve skutečnosti vypadal Abraham Lincoln

Nezadržitelný vývoj vpřed

Vznik první fotografie tak zažehl nezadržitelný vývoj fotografické techniky. Tento technologický zázrak si získal zájem a oblibu několika vynálezců té doby, kteří ho svými pokusy postupně dovedli až do dnešní podoby. Od první barevné fotografie v roce 1861, přes vytvoření prvního fotografického filmu v roce 1884 a založení firmy Kodak v roce 1888 až po první mobilní telefony se zabudovaným fotoaparátem v roce 2000. Jen díky tomuto vývoji se v dnešní době ročně pořídí přes pět miliard fotografií denně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články