Z „humřího chlapce“ udělali cirkusovou atrakci a za sezónu si vydělal milion korun. Pak začal zabíjet

Důsledkem vzácné genetické poruchy se tento hoch narodil s rukama evokujícíma humří klepeta. Jako mnoho obdobných podivností se pak stal součástí cirkusu.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Grady Franklin Stiles se narodil v Pittsburghu roku 1937. Ještě několik generací zpět se dá vysledovat dědičné onemocnění ektrodaktylie. Statisticky v něm připadá jeden případ na 90 000 lidí. Postižení se rodí se zkrácenými a deformovanými končetinami, což potkalo Gradyho i jeho otce. Oběma chyběl prostředníček na obou rukou a další prsty se spojily do něčeho, co se podobá klepetu. U Gradyho byly stejnou chorobou navíc postiženy i nohy.

Lukrativní cirkusové angažmá

Chlapec tedy nebyl schopen vůbec stát a normálně chodit, používal buď invalidní vozík, nebo se přitahoval po zemi. Protože jeho otec pracoval u kočovného cirkusu, není divu, že se chlapec souboru představil už v 7 letech jako „Humří chlapec“. Šlo přitom o velké peníze, rodina Stilesových si jako atrakce vydělala 50–80 000 dolarů za jednu sezónu (dnešní kurz cca 600 000 – 1 milion). Jako mnoho kolegů trávili zimu v Gibsontonu, léto na Floridě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V řadách souboru potkal Grady také svou ženu; Mary Teresa utekla v 19 letech z domova a v cirkuse dělala asistentku. Měli spolu dvě děti, manželství bylo ale peklem. Grady se totiž stal alkoholikem a v těchto stavech ženu i děti často zneužíval. Strach je přinutil vše jen dlouhodobě útrpně snášet. Poslední kapka přišla jedné noci roku 1973. Opilý Grady stáhl svou ženu na podlahu a krabíma rukama jí z pochvy vytrhl nitroděložní tělísko. Následně ji začal škrtit.

Kvůli poruše unikl vězení

Mary útok přežila, utekla a požádala o rozvod. Grady se zakrátko oženil podruhé a měl další dvě děti. I toto manželství však kvůli jeho násilné povaze skončilo brzy rozvodem. Starší dcera Donna se mezitím zamilovala do mladého muže a chystala svatbu. Stilesovi se však nápadník nelíbil a chtěl tomu zabránit. Večer před svatbou si k sobě snoubence dcery zavolal na rozhovor tchána a zetě. Pak vytáhl pušku a chladnokrevně ho zastřelil.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Policii se ochotně přiznal, nic nezapíral, to samé u soudu. Kvůli nedostatku svědků ale nebylo možné čin rekonstruovat a prokázat úkladnou vraždu. Soudce chtěl poslat Gradyho do vězení, obhajoba to však napadla nedostatečnou výbavou pro přijetí někoho takto postiženého. Stiles navíc kvůli alkoholu bojoval s cirhózou jater a rozedmou plic. Rozsudek byl nakonec 15 let podmínky v domácím vězení. Stiles se tedy přesunul na Floridu.

Pocit beztrestnosti a odplata

Humří muž získal pocit, že stojí nad všemi zákony a může si beztrestně dělat, co se mu zamane. A dával to svému okolí najevo. Po 11 letech se navíc vrátila jeho první žena Mary, což byl obrovský šok pro všechny zúčastněné. Vyhrocený vztah se záhy změnil v nové peklo, Mary se tudíž rozhodla manžela navždy zbavit. V listopadu 1992 spolu se synem zaplatila 1 500 dolarů jednomu ze sousedů, který pracoval jako cirkusový kaskadér.

Ten se pak vloupal ke Stilesovi domů a nemilosrdně ho zastřelil. Mary sice tvrdila, že se jednalo o sebeobranu, soud však nepřesvědčila. I se synem byla odsouzena k nepodmíněnému trestu odnětí svobody. Wyant dostal 27 let za vraždu, Mary jako podněcovatel 12 let. Kvůli násilné povaze a vraždě, které se dopustil, byl Stiles zcela vyloučen svou rodinou i cirkusovou komunitou. Jeho pohřbu se nikdo nezúčastnil.

Jakou nejpodivnější genetickou vadu jste kdy viděli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články