Z „humřího chlapce“ udělali cirkusovou atrakci a za sezónu si vydělal milion korun. Pak začal zabíjet

Důsledkem vzácné genetické poruchy se tento hoch narodil s rukama evokujícíma humří klepeta. Jako mnoho obdobných podivností se pak stal součástí cirkusu.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Grady Franklin Stiles se narodil v Pittsburghu roku 1937. Ještě několik generací zpět se dá vysledovat dědičné onemocnění ektrodaktylie. Statisticky v něm připadá jeden případ na 90 000 lidí. Postižení se rodí se zkrácenými a deformovanými končetinami, což potkalo Gradyho i jeho otce. Oběma chyběl prostředníček na obou rukou a další prsty se spojily do něčeho, co se podobá klepetu. U Gradyho byly stejnou chorobou navíc postiženy i nohy.

Lukrativní cirkusové angažmá

Chlapec tedy nebyl schopen vůbec stát a normálně chodit, používal buď invalidní vozík, nebo se přitahoval po zemi. Protože jeho otec pracoval u kočovného cirkusu, není divu, že se chlapec souboru představil už v 7 letech jako „Humří chlapec“. Šlo přitom o velké peníze, rodina Stilesových si jako atrakce vydělala 50–80 000 dolarů za jednu sezónu (dnešní kurz cca 600 000 – 1 milion). Jako mnoho kolegů trávili zimu v Gibsontonu, léto na Floridě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V řadách souboru potkal Grady také svou ženu; Mary Teresa utekla v 19 letech z domova a v cirkuse dělala asistentku. Měli spolu dvě děti, manželství bylo ale peklem. Grady se totiž stal alkoholikem a v těchto stavech ženu i děti často zneužíval. Strach je přinutil vše jen dlouhodobě útrpně snášet. Poslední kapka přišla jedné noci roku 1973. Opilý Grady stáhl svou ženu na podlahu a krabíma rukama jí z pochvy vytrhl nitroděložní tělísko. Následně ji začal škrtit.

Kvůli poruše unikl vězení

Mary útok přežila, utekla a požádala o rozvod. Grady se zakrátko oženil podruhé a měl další dvě děti. I toto manželství však kvůli jeho násilné povaze skončilo brzy rozvodem. Starší dcera Donna se mezitím zamilovala do mladého muže a chystala svatbu. Stilesovi se však nápadník nelíbil a chtěl tomu zabránit. Večer před svatbou si k sobě snoubence dcery zavolal na rozhovor tchána a zetě. Pak vytáhl pušku a chladnokrevně ho zastřelil.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Policii se ochotně přiznal, nic nezapíral, to samé u soudu. Kvůli nedostatku svědků ale nebylo možné čin rekonstruovat a prokázat úkladnou vraždu. Soudce chtěl poslat Gradyho do vězení, obhajoba to však napadla nedostatečnou výbavou pro přijetí někoho takto postiženého. Stiles navíc kvůli alkoholu bojoval s cirhózou jater a rozedmou plic. Rozsudek byl nakonec 15 let podmínky v domácím vězení. Stiles se tedy přesunul na Floridu.

Pocit beztrestnosti a odplata

Humří muž získal pocit, že stojí nad všemi zákony a může si beztrestně dělat, co se mu zamane. A dával to svému okolí najevo. Po 11 letech se navíc vrátila jeho první žena Mary, což byl obrovský šok pro všechny zúčastněné. Vyhrocený vztah se záhy změnil v nové peklo, Mary se tudíž rozhodla manžela navždy zbavit. V listopadu 1992 spolu se synem zaplatila 1 500 dolarů jednomu ze sousedů, který pracoval jako cirkusový kaskadér.

Ten se pak vloupal ke Stilesovi domů a nemilosrdně ho zastřelil. Mary sice tvrdila, že se jednalo o sebeobranu, soud však nepřesvědčila. I se synem byla odsouzena k nepodmíněnému trestu odnětí svobody. Wyant dostal 27 let za vraždu, Mary jako podněcovatel 12 let. Kvůli násilné povaze a vraždě, které se dopustil, byl Stiles zcela vyloučen svou rodinou i cirkusovou komunitou. Jeho pohřbu se nikdo nezúčastnil.

Jakou nejpodivnější genetickou vadu jste kdy viděli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu