Historie československých paneláků: Byty s umakartovým jádrem vzaly útokem celou republiku

V současné době je naprosto běžné, že lidé přebývají v panelových bytech. Ty vzaly Česko útokem zejména v šedesátých letech.

i Zdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Téměř v každém městě, a dokonce i v některých vesnicích můžete najít typické panelové domy. Ty vzaly Česko útokem zejména během šedesátých let a jejich výstavba měla především usnadnit lidem život a dopřát jim adekvátní standard. Jenže po čase vyměnila kvalitu spíše kvantita a mnozí je dle webu Stoplusjednicka začali kritizovat. 

Levné a jednoduché bydlení pro Čechy 

Panelové domy měly být cestou z bytové nouze, protože lidé po období války neměli kde bydlet a populace neustále přibývalo. Tehdy strana KSČ rozhodla, že bude problém vyřešen a do roku 1970 bude v Česku k dispozici 1,2 milionu bytů. Soudruzi tak na nic nečekali a započali éru budování rozsáhlých sídlišť podle vzoru Sovětského svazu. 

Británie uznala chobotnice, olihně a kraby za bytosti nadané vědomím. Přesto je pro kuchaře zatím legální vařit živočichy zaživa
i

Hlavní myšlenkou celého projektu bylo dopřát lidem levné a jednoduché bydlení v obcích bez nutných ozdob. Chybět jim však neměl dostatečný přísun tepla a horké vody, což se v cihlových domech ne vždy podařilo. Nejvíce panelových domů se poté začalo stavět zejména během 60. let, ovšem již tehdy komunistické straně docvaklo, že svůj první slib nemohou kvůli rozpočtům slíbit. Tak či tak se ještě v tu dobu jednalo o velmi kvalitní bydlení. 

Kvalitu nahradila kvantita 

Během 70. let nicméně došlo k normalizaci panelové výstavby, která výrazně poznamenala kvalitu budov. Už nešlo o to dopřát občanům kvalitní bydlení, ale o to mít k dispozici co nejvíce bytů. Ty samozřejmě začaly čím dál více ztrácet na kvalitě a ve finále působily dosti mizerně. Na druhou stranu se ale KSČ podařilo dle webu e15 ubytovat velké množství lidí. 

vrácení přeplatku
Je vymalováno: V Česku se v roce 2024 za bydlení nedoplatíme, této nechutnosti se nikdo z nás nevyhne

Až se sametovou revolucí bylo rozhodnuto ukončit výstavbu sídlišť a lidé začali tyto druhy nemovitostí označovat za králíkárny bez života. Kromě toho přišla kritika i skrze strasti, které paneláky přinesly, včetně omezení dopravního spojení s městem. Nedostatky se ovšem brzy proměnily v benefity, díky kterým v nich lidé volí život i dnes. Láká je zejména život v blízkosti přírody a mimo rušné centrum města, stejně jako rychlá spojení do práce a škol. 

Jaký názor máte na život v paneláku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články