Je vymalováno: V Česku se v roce 2024 za bydlení nedoplatíme, této nechutnosti se nikdo z nás nevyhne

Nové bydlení může už brzy pro mnohé Čechy zůstat jen pouhým snem. Ceny nemovitostí letos raketově vzrostou a spousta lidí se nedoplatí. Týká se to všech.

vrácení přeplatku i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Pokud si plánujete shánět nové bydlení, měli byste si pospíšit. Podle aktuálních předpovědí by se totiž letos měly ceny nemovitostí výrazně zvýšit. Největší navýšení pak můžete očekávat při koupi či pronájmu bytu. České byty tak po předchozím finančním propadu opět nabývají na hodnotě. V některých místech republiky může dojít k tomu, že si spousta lidí nebude moct nové bydlení vůbec dovolit.

Nové bydlení se prodraží

Už ke konci loňského roku byl patrný vzestupný trend cen nemovitostí, především bytových jednotek. Cena za jeden metr čtvereční tak v meziročních srovnáních stoupla o více jak 7 procent a v průměru se pohybuje okolo 95 tisíc korun. Důvody ke zdražení můžeme hledat jak v dražších energiích, tak i například ve vyšších nákladech na stavební práce. Dalším faktorem je úroková sazba hypotéky, která by měla v dohledné době klesat. V tomto případě však bude mít klesající cena hypotéky opačný efekt na ceny bytů, které naopak porostou. Může za to především fakt, že se nové byty nestaví.

bydlení
iZdroj fotografie: Oto Zapletal / Creative Commons / CC BY-SA

Raketový růst nájmů

Rostoucí ceny se však nebudou týkat pouze případů při pořízení si vlastního bydlení. Nárůst lze očekávat také v případě nájmů, ať už od městských či soukromých pronajímatelů. Podle odborníků porostou ceny nájmů dokonce rychleji než ceny bytů k prodeji. Nejcitelněji to pocítí především velká a krajská města, ve kterých je poptávka po bytech dlouhodobě vysoká. Například v Praze je na jeden inzerát běžně okolo 50 zájemců. Tak vysoký zájem samozřejmě potlačí ceny nájmů hodně vysoko. Pokud tedy hledáte nový byt, jednejte co nejrychleji, jinak hrozí, že se nedoplatíte.

V bytě s nimi bydleli lvi a spousta dalších: Jaký byl osud rodiny, která doma chovala divoká zvířata?

Nárust o 130 procent

Zájemců o pronájem bydlení navíc každoročně přibývá a ceny nájmů podle toho stále rostou. Už dříve vedení městské části Brno-Vinohrady avizovalo, že nájemcům v tamním sídlišti zvednou nájmy až o 130 procent. Podobné zdražování však čeká téměř každé větší nebo krajské město v republice. V Praze by se nájmy bytů měly zvednout v průměru o 10 až 20 procent. Lze však očekávat, že této situace využijí soukromí pronajímatelé, kteří budou pronájmy nabízet za nejvyšší možnou cenu. To může pro spoustu lidí znamenat, že na nové bydlení finančně nedosáhnou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články