Starověké superdálnice: Masivní podzemní tunely staré 12 000 let najdete po celé Evropě od Skotska po Turecko

Přes 1,5 milionu kilometrů tunelů spojuje každou zemi a každý region napříč celou Evropou. Sahají přitom od skotských pohoří až po středozemní pobřeží.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podle některých badatelů byla tato gigantická síť vytvořena jako ochrana lidstva před predátory všeho druhu. Další se však domnívají, že tunely byly používány stejně jako moderní dálnice. Lidé se tak mohli po kontinentu pohybovat zcela bezpečně bez ohledu na krveprolití, bitvy nebo nepřízeň počasí na povrchu. Daly by se přirovnat ke starověkému metru. Pak je ještě třetí skupina, která je považuje dokonce za cestu mířící přímo do podsvětí.

Původně byly nejspíš ještě rozsáhlejší

Německý archeolog Dr. Heinrich Kusch prohlásil, že tyto tunely byly nalezeny pod stovkami neolitických nalezišť po celém kontinentu. Podle jeho knihy Secrets Of The Underground Door To An Ancient World skutečnost, že jich tolik přežilo 12 000 let, svědčí o jedné věci. Původně se podle něj jednalo o mnohem rozsáhlejší systém. „Jen v německém Bavorsku jsme našli 700 metrů těchto tunelů. V rakouském Štýrsku pak 350 metrů.“

iZdroj fotografie: S vědomím Heinrich Kush

„Napříč Evropou jich byly tisíce a sahají od severu Skotska po středozemní pobřeží. Většina z nich není o moc větší než díry po velkých červech, mají jen 70 centimetrů. To stačí sotva na to, aby se tam vešel člověk. Jsou v nich roztroušená různá zákoutí, některá jsou skutečnými místnostmi včetně sezení. Případně mohou sloužit jako sklady nebo pokoje. Nejsou všechny propojeny, ale dohromady je to obrovská podzemní síť.“

Mýty, legendy a podzemní města

Na vstupech do těchto tunelů byly zpravidla stavěny kaple, jak uvádí zmíněná kniha. Možná se církev bála pohanského odkazu, takže tunely symbolizovaly její touhy tento dopad negovat. Podobné sítě lze najít i na dalších kontinentech. Hodně legend napříč Amerikou pojednává o záhadných podzemních koridorech, které se táhnou na celé kilometry. Není ovšem jasné, k čemu měly tyto staré tunely vlastně sloužit, existují jen různé hypotézy.

iZdroj fotografie: S vědomím Heinrich Kush

Je možné, že by se naši předkové potřebovali před něčím pravidelně ukrývat v podzemních jeskyních? V mnoha starověkých tradicích je ovšem popsána obrovská katastrofa. Stejně tak hodně mýtů a legend, které obklopují původ prvních lidí, mluví o jeskyních či tunelech. Existují v nich dokonce zmínky o velkých městech, která existovala právě pod zemským povrchem. Kdoví, třeba tyto tunely povedou ještě hlouběji pod povrch.

Absence znaků a dalších zmínek

Celkově se zatím ví asi o 2 000 těchto tunelů napříč celou Evropou. Největší koncentrace je v Bavorsku (cca 700) a Rakousku (přes 500). Stejně tak je najdete ve Francii a Velké Británii. Spojovacím prvkem všech je ovšem neodbytný pocit záhadnosti. Ačkoli totiž vypadají, že byly vytvořeny během středověku, cca ve 12. století, chybí jakékoli určující znaky. Badatelé je tak nejsou schopni přesněji zařadit, tunely navíc nejsou zmíněny v žádných záznamech.

Krom toho jsou také kompletně prázdné. Zatímco v jeskyních se dají najít střepy keramiky nebo aspoň kosterní pozůstatky, tato síť je prakticky čistá. To samozřejmě vede k mnoha podivným teoriím a ještě více spekulacím stran toho, k čemu celý systém sloužil. Existuje názor, že šlo o skladiště. Úzkými tunely se však cokoli přepravuje velmi špatně. Nemluvě o tom, že všechny jsou pod úrovní hladiny a mohly být občas i zcela zatopené.

Zdroj: DailyMail

Jakým nejdelším tunelem jste kdy procházeli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články