Chemická látka v tělech egyptských mumií vyvolala celosvětovou hysterii. Jde o vysoce žádané zboží

Pokrok v lékařství je za poslední stovky let opravdu obrovský. A buďme rádi, alespoň už se nemusíme uchylovat k léčbě pomocí kanibalismu či pojídání mumifikovaných těl.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dějiny lidstva jsou plné prapodivných praktik, které nám dnes připadají šílené, nesmyslné a nezřídka odporné. Jenže k nim byl obvykle nějaký důvod, který už zkrátka dnešní optikou nevidíme. Krvavé rituály, kanibalismus, stínání hlav nebo pití krve. Co všechno lidi k takovým postupům nutilo? Většinou byly hlavní důvody dva – zdraví nebo náboženství. Například během raného novověku docházelo kvůli zdravotnímu dopadu k pojídání částí mumií.

Poněkud záhrobní jídelníček

Nejstarší zaznamenané mumie starověkého Egypta pochází zhruba z doby 3 600 let před Kristem a už tehdy existoval přesný postup jejich balzamování. Pomocí kovového háčku byl odstraněn mozek, následně byla dovnitř vpravena směs pryskyřice, včelího vosku, rostlinných olejů a bitumenu. Právě ten se později – přesněji v 16. století – stal důvodem, proč se lidé rozhodli pojídat starověké mumie. Dnes bitumen funguje ve stavbách, dříve měl léčit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bitumen, jiným jménem také živice, je černá lepkavá hmota, dnešní asfalt. Kdysi ale přitahoval zájem vědců a lékárníků a měl se používat například k nápravě zlomenin. Také k léčbě úplavice, srážení krve, černého kašle nebo bolavých zubů. Díky popularitě se ale jeho zásoby rychle tenčily, takže vykradači hrobek začali využívat mumifikovaná těla. Konkrétně tedy hlavy, kde se po balzamování nacházelo bitumenu nejvíce.

Cenné prášky a tinktury

Hlava pochopitelně nebyla konzumována v původním stavu, ovšem v podobě prášku se stala žádaným lékem na bolesti hlavy. Případně se objevovaly nejrůznější tinktury. A nejednalo se v žádném případě o postup uplatňovaný jen ve vzdálených končinách světa. Právě 16. století bylo dobou, kdy se mnoho mumifikovaných těl dostalo z Egypta přímo do Evropy. Tady se z nich stala tolik ceněná a tolik poptávaná surovina mezi mnoha „odborníky“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Z mumií se tak vyráběly prášky, vodičky, mastičky a všemožné další zdravotní prostředky. V souvislosti s tím se také logicky objevila řada podvodů, kdy například obchodníci vydávali za egyptské mumie i ohořelé maso velbloudů. K prvně zmíněným dvěma důvodům, proč se lidé uchylovali k nejrůznějším pro nás často odporným praktikám, je třeba přidat třetí. A tím jsou jednoduše peníze, které chce a vždycky chtěl každý.

Napadají vás další podivné praktiky prováděné v zájmu zdraví?

Zdroj: PubMed

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články