Incident v Roswellu: Máloco rozvířilo tolik konspiračních teorií jako to, co se tehdy mělo údajně stát

Roswell v Novém Mexiku nedává dodnes spoustě lidí spát. Právě zde došlo v červenci 1947 k tzv. roswellskému incidentu, který rozvířil konspirační teorie.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Datum 8. července 1947 mají nejspíš všichni konspirační teoretici označené v kalendáři červenou barvou. Jde o den, kdy mnoho lidí uvěřilo, že Zemi navštívila mimozemská civilizace. Počátkem léta toho roku se v USA objevily zvěsti o výskytu záhadných létajících objektů. Těch si měl všimnout farmář William Brazel, jehož ranč ležel asi 127 kilometrů od města Roswell. A právě on nalezl na své farmě podivné trosky a uvědomil o události místního šerifa. Následně vyšla v tisku zpráva amerického letectva, dle které šlo o havárii létajícího talíře.

Rychlý sled událostí

Brazel byl poté zatčen a na několik dní zadržen. V první řadě mu bylo oznámeno, že v zájmu národní bezpečnosti musí o celé události zachovat mlčení. Personál základny Roswell následně na jeho farmě veškeré trosky sesbíral a vedení armády tiskovou zprávu upravilo. Podle nového znění to nebyl létající talíř, ale meteorologický balon. Roku 2011 incident opět rozvířila novinářka Annie Jacobsenová svou knihu o Oblasti 51.

iZdroj fotografie: Pixabay

Její svazek Oblast 51: Necenzurovaná verze historie přísně tajné vojenské základny zavrhuje jak oficiální zprávu amerického letectva, tak i mimozemšťany na Zemi. Jasobsenová pracuje s naprosto odlišnou verzí, která zahrnuje Mengeleho experiment a sovětského vůdce Stalina. Právě ten měl totiž naverbovat důstojníka SS a lékaře Josefa Mengeleho, aby pomocí genetických experimentů vytvořil, co nazvala „groteskními dětskými letci“, pro armádní využití.

Německý stroj, který ztroskotal

Právě ti měli být na palubě stroje, který se zřítil na farmu u Roswellu, a mělo jít o německé samokřídlo Horten 229. Právě plány tohoto stroje včetně prototypu totiž Sověti získali na konci války. Stalinovým cílem bylo podle Jacobsenové způsobit v USA stejnou masovou hysterii, jaké dosáhl Orson Wells. Během rozhlasového čtení jeho knihy Válka světů si totiž většina obyvatel myslela, že invaze mimozemšťanů skutečně probíhá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravdy se nejspíš už nikdy nedopátráme, událost budí i po dlouhých letech silné emoce. Každé nové prověřování navíc přináší další otázky a prakticky žádné odpovědi. A pokud se nějaké objeví, většinou postrádají logiku či jasnou formulaci. Pravda, v roce 1994 americké letectvo potvrdilo, že havarovaný stroj byl špionážní balón. Měl údajně monitorovat výsledky sovětských jaderných testů. V celém případu přesto zůstává mnoho otazníků.

Zdá se vám teorie spojující Roswell a J. V. Stalina reálná?

Zdroj: History

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články