Nedělej Zagorku, legendární hláška známá po generace. Co vlastně znamená a kde se vzala?

Toto prohlášení jste nejspíš už zaslechli, když vás někdo zval například na večírek, na který se vám moc nechtělo. Zpěvačka, od které je spojení odvozeno, je na něj hrdá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hana Zagorová je coby umělkyně mnohem bližší starší generaci posluchačů. Svoji cestu si ale našla i k velmi mladému publiku, přestože trochu odlišným způsobem. Hláška „Nedělej Zagorku“ se dostala dokonce i do neortodoxního slovníku Čeština 2.0, který spustil Martin Kavka. Tento web kumuluje nejrůznější novodobé výrazy, které může autorům zaslat naprosto každý. A Zagorka se rozhodně udržela jako evergreen tuzemských prohlášení.

Váhavost zpěvačky

Pokud o vás někdo prohlásí, že „děláte Zagorku“, znamená to jednoduše skutečnost, že s něčím váháte a velmi otálíte s jasným rozhodnutím či postojem. Sama Hana Zagorová je na formulaci hrdá a jasně to prohlásila i při rozhovoru s Janem Krausem, který na okřídlenou větu přivedl řeč. Jenže on tehdy tvrdil, že věta vyjadřuje, že dotyčný dělá dusno, případně si o sobě příliš myslí. Byl ovšem Zagorovou vyveden z omylu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čeština má pro stejnou situaci ještě další půvabné formulace jako „dělat ofuky“ nebo „dělat kůžičky“. Ostatně v naší mateřštině by se asi našlo málo situací, které by nešlo vyjádřit více způsoby. Geniálním příkladem této kvality jazyka je Devatero pohádek bratří Čapků. V Pohádce pošťácké spílá listonoš Kolbaba řidiči limuzíny a seznam nadávek je na celou stránku. Všechna označení od vrtáka po pometlo ovšem říkají, že dotyčný řidič je hlupák.

Možný původ v Trháku

Stejně jako zpěvačka u Krause potvrdila a upřesnila význam průpovídky, potvrdila také, že ona sama není její autorkou. Největší šanci na místo zrodu má tak film Trhák, hudební komedie z pera pánů Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. Tam si zahrála jak Zagorová, tak i Juraj Kukura, který jí neustále nadbíhá a dvoří se jí. Zagorová se však není schopná vyslovit o svých citech a neustále si bere čas na rozmyšlenou. Je tedy výrazně váhavá a nerozhodná.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lidé svou mateřštinu obohacovali už v minulosti, ovšem dneska je možné tento proces přímo zažít. Na rozdíl od starších generací, které se narodily do již zajetého jazyka, dnešní doba proces velmi urychlila a zpřístupnila. Může to vést až ke znechucení, hlavně v případě všudypřítomných anglicismů. Pravdou ovšem je, že většina těchto novotvarů má jepičí život, a jakmile pomine to, co je způsobilo, většinou zaniknou i ony.

Zdroj: Významový slovník, Radio Žurnál

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články