Místo brambor vykopal poklad. Neposlušný školák během plnění trestu vykopal egyptské sošky nevyčíslitelné hodnoty

Za trest musel jít na školní pozemek vykopávat brambory. Ani ve snu by ho nenapadlo, že místo brambor najde egyptský poklad.

i Zdroj fotografie: Pava / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Před 71 lety se v malebné vesničce Monimail ve skotském Fife udál příběh, který začal jako trest pro neposlušného školáka a skončil odhalením tajemství přesahujícího čas a kontinenty. 

Místo brambor poklad

Nejmenovaný školák byl v roce 1952 potrestán kopáním brambor. Určitě by ho nikdy nenapadlo, že během vykonávání svého trestu odhalí něco mnohem významnějšího než jen obyčejné brambory. Zatímco se prokopával půdou, čekajíc na konec trestu, narazil na hlavu staroegyptské sochy. Tento náhodný objev nakonec otevřel dveře k neobyčejné sbírce egyptských artefaktů skrytých v areálu chlapcovy školy Melville House. Mezi lety 1952 a 1984 se na školním dvoře objevilo několik antických soch, které nejen že udivovaly učitele a žáky, ale samozřejmě i archeology.

Krásný nález

Mezi artefakty byly například téměř 4000 let stará hlava sochy z červeného pískovce a bronzové a keramické figurky z období 1069 až 30 př. n. l. Příběh získal nový rozměr v roce 1984, kdy skupina zvědavých teenagerů objevila další egyptskou bronzovou figurku s detektorem kovů. Tento nález zaujal Elizabeth Goringovou, kurátorku muzea, která odhalila spojení mezi jednotlivými artefakty. Další pátrání odhalilo fascinující příběh – pravděpodobně přivezl artefakty do Melville House Alexander Leslie-Melville, známý také jako lord Balgonie, který v roce 1856 cestoval do Egypta. V té době bylo běžné, že konzulové a obchodníci se starožitnostmi prodávali artefakty cizincům, takže šlechtic mohl během své cesty do Egypta získat zajímavou sbírku. 

iZdroj fotografie: National Museums Scotland

Co se stalo pak

Po Balgonieho předčasné smrti v roce 1857 byly artefakty pravděpodobně uloženy v přístavku, který později zanikl, a na jejich existenci se zapomnělo. Objev egyptských pokladů ve skotské škole ukazuje na rozsáhlou praxi sběratelství starožitností v 19. století a na spletitou historii, která ji provázela. Margaret Maitlandová, hlavní kurátorka Skotského národního muzea, vyjádřila nadšení z rozmanité škály artefaktů a z následného výzkumu jejich původu. Celý příběh egyptských relikvií, které se objevily na nečekaném místě v skotské školní zahradě, zůstává záhadou a poukazuje na nepředvídatelné cesty historických pokladů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články