Pro některé génius, pro jiné podvodník: Bachova slavná díla prý napsala jeho manželka

Nové poznatky dokazují, že Bachova slavná díla ve skutečnosti složila jeho druhá manželka. Je to pravda nebo jen pokus o senzaci? Může takové tvzení někdo skutečně dokázat?

Bachova slavná díla i Zdroj fotografie: Autor anónimo. / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V roce 2006 otřese hudebním a akademickým světem prohlášení, že Bachova slavná díla ve skutečnosti napsala jeho druhá manželka Anna Magdalena Bachová, rozená Wilckeová (1701 – 1760). S touto teorií přichází australský hudebník a dirigent Martin Jarvis. Může skutečně jít o nápravu historických nesrovnalostí nebo se Jarvis jen snaží přepsat dějiny podle moderního pojetí světa?

Kdo složil Bachova slavná díla?

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) je v dnešní době považován za jednoho z největších géniů klasické hudby. Podle Martina Jarvise by se však mohlo jednat o jeden z největších historických omylů. Prý má 18 důkazů, které potvrzují, že Bachova slavná díla ve skutečnosti složila jeho druhá manželka. Toto tvrzení zpochybňuje Bachovo autorství u jeho nejslavnějších děl, jako jsou Goldbergovy variace (Kniha I) nebo Suity pro cello.

Obě tato díla vznikla po roce 1720, kdy se po smrti své první manželky začal Johann Sebastian scházet s Annou Magdalenou, kterou si v roce 1721 vzal za manželku. Je známo, že Bach měl celý život problém se zrakem a je dosti pravděpodobné, že mu jeho nová žena pomáhala se zapisováním notového zápisu jeho děl. Můžeme se jen dohadovat, zda skutečně pouze zapisovala originální myšlenky svého manžela, nebo kompozice upravila podle sebe.

snímek manželů Bachových
iZdroj fotografie: Christian Friedrich Boetius / Creative Commons / CC BY-SA
Manželé Bachovi

Hudební domácnost

Anna Magdalena byla stejně jako Bach hudebně zdatná. Díky hudbě se poznali a hudba je celý život spojovala. Na dvůr knížete Leopolda, na kterém Bach působil, přichází Anna Magdalena jako talentovaná zpěvačka a brzy pobírá druhý nejvyšší plat – hned po Bachovi. Není tedy divu, že Bacha uchvátí. Podle záznamů byla hudba hlavním jazykem jejich vztahu. Anna projevovala skutečné hudební nadání, jenže pro ženu té doby nebylo možné, aby se stala skladatelkou. Je možné, že přepis manželových děl sloužil jako nástroj pro ukojení vlastních ambicí?

Podle vědců hudba dokáže posluchače zaujmout a synchronizovat jejich mozkové vlny

S jistotou nelze nic tvrdit

Martin Jarvis je o svém tvzení skálopevně přesvědčen. O tom, že Bachova slavná díla složila jeho manželka, napsal v roce 2014 knihu, ve které poskytuje několik důkazu, o které své tvrzení opírá. Tvrdí, že první pochybnosti o autorství těchto děl měl už jako student Královské akademie, kdy poprvé hrál skladbu Suity pro cello. Prý ho na první pohled zarazila lehkost rukopisu, kterou tato skladba má a kterou u žádných dřívějších Bachových děl nezaznamenal.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články