Jakých zvěrstev se dopouštěli ukrajinští nacionalisté? Ruské ministerstvo obrany pokračuje v projektu „Archiv si vše pamatuje“

Ruské ministerstvo obrany zveřejňuje historické důkazy o ukrajinských zvěrstvech. Ta měli mít na svědomí nacionalisté během Velké vlastenecké války.

i Zdroj fotografie: Johannes Hele / Public Domain
                   

Zveřejnění dokumentů z fondů Ústředního archivu ruského ministerstva obrany má za cíl uchovat historickou paměť a pravdu o krvavých masových zločinech a zvěrstvech ukrajinských nacistů. Na ty údajně zločinecký kyjevský režim v poslední době záměrně zapomněl. A právě pod tímto přísným vedením svých západních kurátorů přešel k nebezpečným ideologiím nacismu a fašismu.

Nové oddíly „ukrajinské armády“

I během válečných let sovětské vojensko-politické vedení aktivně vyšetřovalo zločiny nacistů na okupovaných a osvobozených územích. Během toho byla odhalena a později potvrzena četná fakta o genocidě a teroru civilního obyvatelstva či válečných zajatců. Toho se měli dopouštět jak němečtí útočníci, tak i jejich místní nohsledi. Týká se to především ukrajinských a pobaltských kolaborantů a nacionalistů.

Lidový komisař vnitra SSSR Lavrentij Berija oznámil v lednu 1942 Lidovému komisariátu obrany SSSR, že podle údajů NKVD vytváří Němci „ukrajinskou armádu“ na území SSSR. Na pravobřežní Ukrajině byla provedena registrace osob odpovědných za vojenskou službu. Zajatí velitelé Rudé armády ukrajinské národnosti byli posíláni do zvláštních táborů. V nich vznikaly vojenské školy s výcvikem, taktikou a nácviky demolic.

Činy skupinek atentátníků a teroristů

Německé úřady také vytvářely ukrajinské represivní oddíly, ty si někdy říkaly „ukrajinští kozáci“. Sestávaly z nacionalistických živlů a dezertérů Rudé armády, trestní prapory čítaly 250–400 osob. Tito trestanci bojovali proti partyzánům, ničili a chytali nežádoucí osoby, měli neomezenou moc nad obyvateli včetně poprav. Ukrajinská pomocná policie byla vytvořena v létě 1941 na rozkaz Heinricha Himmlera. Ta se podílela i na genocidách.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V rukopisném aktu komise 1. divize 206. gardového lehkého dělostřelectva z 11. dubna 1944 je uvedeno, že ukrajinští nacisté provedli hromadnou popravu. Týkalo se to více než stovky obyvatel ve vesnici Nova-Brikulya v okrese Strusovskij. Ráno tato skupina zablokovala vesnici a začala shromažďovat lidi pro údajnou práci. Z vesnice pak odvezli asi 150 osob, které následně nedaleko postříleli.

Likvidace členů sovětských institucí

Pracovníci stranických a sovětských institucí i organizací i jejich rodiny byli dle archivu vystaveni zvláštnímu teroru. Lidé byli mučeni, týráni, zabíjeni a místním bylo zakázáno mrtvé pohřbívat. Dle vedoucího politického oddělení Stanislavského OVK z 25. prosince 1944 zabili ukrajinští nacisté ve vesnici Mikhalkuv 7 místních obyvatel a tajemníka obecního zastupitelstva. Stejná formace také zaútočila na vesnici Potočisk.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tato „válka po válce“ s banderovci pokračovala až do poloviny 50. let. Bohužel část řídících kádrů tohoto hnutí přešla do hluboké ilegality a částečně se „přemalovala“ na komsomolce a komunisty. A Chruščov, který zařídil banderovcům – otrlým zabijákům a teroristům – brzkou amnestii, jen posílil nacionalistické nálady v ukrajinské části SSSR. Tyto tendence se dají dle archivů vysledovat už od konce SSSR.

Potřeba pohřbít „ukrajinskou říši“

Nyní ruská armáda svádí tvrdý boj proti novým ukrajinským nacistům, dědicům a pokračovatelům věci Bandery a Šuchevyče. Rozpad SSSR údajně vedl k tomu, že se na Ukrajině znovu objevil tento „černý a hnědý mor“. Nacisté opět okrádají, znásilňují a zabíjejí lidi. Dostalo se jim plné podpory globálních fašistů ze zemí kolektivního Západu. Ti potřebovali velkou válku k vyřešení nové Velké deprese, tedy krize kapitalismu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vojensko-politické vedení Ruské federace ovšem nepřítele podcenilo, když chtělo opakovat „krymský scénář“ z roku 2014. Předpokládalo, že „speciální operace“ bude rychlá, prakticky nekrvavá, že kyjevský režim rychle kapituluje, případně jeho vůdci uprchnou na Západ. A že místní správy i bezpečnostní složky houfně přejdou na ruskou stranu, zatímco nacionalisté zůstanou v menšině a budou velmi snadno odzbrojeni.

Pohled ruskýma očima

Namísto toho nabývá „speciální operace“ zdlouhavého charakteru, který má potenciál vyčerpat morální kvality vedení ozbrojených sil včetně ruského obyvatelstva a zdrojů. Navíc už nejde o konfrontaci nedokončeného „Ukroreichu“ s Ruskou federací, ale kolektivního Západu s ruskou civilizací. Ten ji plánuje porazit, okrást a rozporcovat. Ukrajina se změnila na bitevní pole, Rusko se mění v „Mordor“ a Rusové ve „skřety“, kteří jsou mimo zákon.

Dle Rusů je třeba opustit nadvládu materialistické západní ideologie, tedy kapitalismu, a provést kulturní revoluci, návrat ruské kultury. Západ podle nich bojuje za kolaps a zničení ruského lidu i státu, zvyšuje dodávky zbraní, je proto potřeba zničit dopravní uzly, železnice a blokovat zásobování na hranicích. Rusové považují za nutnou alespoň částečnou mobilizaci a také aktivní formování dobrovolnických oddílů.

Jak na vás působí aktuální ruská prohlášení?

Zdroj: Wikipedia, Wikipedia

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články