Pryč s konspiračními teoriemi: Hitler do žádné Argentiny neutekl, před smrtí měl jen 4 zuby

Výzkumný tým francouzských vědců provedl analýzu fragmentů zubů, které patřily Adolfu Hitlerovi, s cílem potvrdit jeho smrt v roce 1945.

i Zdroj fotografie: Mahdi Derakhshani Mashhadhi / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tato studie, publikovaná v květnu 2018 v časopise European Journal of Internal Medicine, byla zpracována s úmyslem ukončit konspirační teorie ohledně Hitlerovy smrti. Hlavním autorem této studie byl Philippe Charlier, který uvedl, že „naše studie jasně potvrzuje, že Hitler zemřel v roce 1945, a není pochyb o pravosti jeho zubů.“ I přes všeobecně známou skutečnost, že Hitler zemřel ve svém bunkru v Berlíně, stále se objevují různé spekulace a konspirační teorie o jeho údajném útěku.

Výzkumníci se v této studii pokusili dokázat, že Hitler neutekl do Argentiny v ponorce, neukryl se v tajné základně v Antarktidě nebo neodešel na odvrácenou stranu Měsíce, jak některé z těchto teorií tvrdí. 

Výzkum mluví jasně

Dnešní historické záznamy ukazují, že Adolf Hitler naplánoval svou sebevraždu koncem dubna 1945, když sovětské síly zaútočily na Berlín. Připravil si jed a vystřelil si do hlavy. Tuto tragickou událost potvrdily i jeho poslední vůle a závěť, které diktátor sestavil. Jeho tělo bylo nalezeno spolu s tělem jeho partnerky Evy Braunové v bunkru. Těsně před svou smrtí byl Mussolini zastřelen a veřejně pověšen za nohy na předměstském náměstí v Miláně, což naznačovalo, že podobný osud čekal i na Hitlera. To se ale nakonec nestalo.

iZdroj fotografie: Adolf Knause / Creative Commons / CC BY-SA

Výzkum z roku 2018

V roce 2018 se objevily informace o ruské tlumočnici, které ukazovaly, že jí byla svěřena sada zubů, které měly být zkontrolovány a porovnány s Hitlerovými zubními záznamy. Tyto zuby byly nakonec potvrzeny jako autentické a zůstaly v rukou Rusů. Po dlouhých jednáních a vyjednáváních dala ruská tajná služba FSB a ruské státní archivy vědcům dovolení zkoumat fragment lebky a části zubů Hitlera. Těch se ujala zmíněná skupina francouzských vědců. Výzkumný tým poznamenal, že tvar lebky byl „zcela srovnatelný“ s rentgenovými snímky Hitlerovy lebky pořízenými před jeho smrtí. 

Zubní analýza odhalila, že v okamžiku své smrti měl Hitler pouze čtyři zbývající zuby, které byly v dezolátním stavu. Informoval o tom web Dailymail.

Hitlerovy zuby

Hitlerovy zuby byly pokryty hnědými usazeninami a zubním kazem. Analýza dále ukázala, že Hitler byl vegetariánem, ale nedokázala jednoznačně prokázat, zda před svou smrtí požil kyanid. Namodralé usazeniny na jeho falešných zubech vedly k různým hypotézám, zda došlo k chemické reakci mezi falešnými zuby a kyanidem při smrti, během procesu kremace nebo při pohřbívání. Kvůli nedostatku vzorků však nelze tuto otázku jednoznačně zodpovědět. Celkově lze říci, že tato studie vědecky potvrzuje Hitlerovu smrt v roce 1945 a může přispět k ukončení konspiračních teorií o jeho údajném útěku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články