Změna stávající definice blízkého kontaktu pro COVID – 19

Podle stávajících zjištění byla doba nutná k nakažení cca 15 minut. To však zřejmě neplatí. Pokud je expozice krátká, i 1 minutu, a je opakovaná, lze se nakazit. Takže nezbývá než původní tvrzení přehodnotit. Zpráva z centra pro kontrolu a prevenci nemocí CDC popisuje případ, kdy se člověk nakazil, i když byl v kontaktu s infikovanou osobou méně, než 1 minutu, ale opakovaně.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Tento případ se stal ve vězení, kde byli převáženi vězni. Všichni podstoupili test, a byli pozitivní. Kontrolou se zjistilo, jaký dozorce jejich převoz doprovázel. I když kontakt s nimi byl krátký, byl opakovaný a k nákaze došlo. Přičemž se nedostal blíže než 1,8m, což není pokládáno za blízký kontakt. Během směny se však 22x setkal s nakaženými osobami, ale vždy na dobu od 10 do 60 sekund. Kumulativně to bylo 17 minut. Přibližně za týden byl i on testován pozitivně na COVID – 19.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Ochranné pomůcky jsou základ

Opravdu stačí maska a brýle?

I když měl důstojník nasazené ochranné pomůcky, masku a brýle, tak ne všichni, s kým se setkal, byli vybaveni ochrannými pomůckami. Protože v době, kdy k tomuto případu došlo, byla míra zamoření v regionu nízká, a neprokázalo se, že by dozorce byl v kontaktu s jiným nakaženým, ukazuje to na to, že dosavadní závěry byly mylné. Zjištěná fakta mají důsledky pro trasování nakažených lidí, které definujeme jako blízký kontakt. I když je vzdálenost mezi nakaženými lidmi do 1,8m a je kratší než 15 minut, znamená to, že k nakažení může dojít.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Obezřetnost je na místě

Jak se ochránit před nákazou

Po zveřejnění této zprávy CDC je nová definice blízkého kontaktu, a to následovně. Setkání infikované osoby i ve vzdálenosti 1,8m s kumulativní dobou 15 minut za max. 24hodin. Současně je nutné vzít do úvahy i další faktory. Zda infikovaná osoba mluvila, zpívala, čímž do ovzduší vypouštěla hodně aerosolů, zda je setkání uvnitř či venku, a když uvnitř, zda je místnost větraná. Dalšími faktory jsou nepochybně i imunita člověka, který přišel do kontaktu s nakaženým.

Trocha poznatků z minulosti

Jak je vidět z dosavadních poznatků spojených s COVID – 19, virus nás neustále překvapuje. Epidemie netrvá ani rok, a tak jak se bude doba trvání prodlužovat, budeme mít čím dál víc poznatků. S tím se budou některá získaná fakta měnit, některá se doplní, a jiná z našich pozorování zmizí úplně. Co je však jisté, jen ochrana pomocí roušek, masek a ochranných oděvů nebude stačit. Variant, jak epidemii porazit moc není, nejspíš to však bude soubor opatření a činností, které svým společným výsledkem pomůže epidemii porazit. Všechny epidemie v historii lidstva dříve či později skončily. Je však pravda, že při některých zemřelo i 50% populace. COVID – 19 má smrtnost do 5% nakažených. Pokud by se tedy nakazili všichni lidé na planetě, zemřelo by v poměru s počtem nakažených velmi málo lidí. To se samozřejmě nestane, ale i tak bude nakažených mnoho. A to bude mít za následek i podstatně delší dobu trvání epidemie, než jsme si původně mysleli. A proto do doby, než epidemie odezní, se chovejte zodpovědně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sladká cesta za štíhlou postavou: Lžíce skořice s medem zatočí s nadbytečnými kily už první týden
Události247.cz
Události247.cz
Starší domy se kvůli EU stanou neprodejnými, lidé se s tím musí smířit
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva