Už jste slyšeli o kožním půstu? Stále více populární metoda dokáže s pletí divy, omladí až o 10 let

Kromě životního prostředí a vystavení se slunci a znečištění mají na naši kůži silný vliv také naše stravovací návyky. Ty často určují, jak naše pokožka vypadá a jak ji cítíme.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V poslední době se stále více ujímá trend půstu v nejrůznějších podobách, délkách a intenzitách. Jeho hlavním důvodem je tvrzení některých praktikantů, že změna diety může předcházet akné, rakovině kůže nebo dokonce jejímu stárnutí. Postění se v zájmu zdravé a krásné pokožky je tak hlavním důvodem. Pozor, to, že někomu postní praktika takto funguje, rozhodně neznamená, že se stejné efekty musí projevit i u vás.

Nižší příjem kalorií a obecná detoxikace těla

Hlavní myšlenkou, která za půstem stojí, je, že tělo se samo pročistí, protože má menší příjem kalorií z potravy. To pak vede k nižší hladině cholesterolu a triacylglycerolů v těle. Novější studie zkoumají přínosy tohoto postupu u pacientů se zánětlivými nemocemi, jako je například atopický ekzém. Výsledky jsou velmi pozitivní a po různých dietách včetně půstu se objevují citelná zlepšení. Ale opět, na každého může platit něco jiného.

iZdroj fotografie: Pxhere

Další výzkumy, které se na postní praxi zaměřily, hledaly hlavně redukci rizika rakoviny kůže a dalších orgánů. Podle všeho tento postup snižuje míru šíření rakovinných buněk, jedná se však zatím jen o pokusy na myších. Už ty ale ukázaly slibné výsledky díky růstu hematopoetických kmenových buněk (HSC). Ty jsou přes svůj vtipný název odpovědné za tvorbu nových krevních buněk, což v delším horizontu znamená efektivnějšího obranu těla.

Další vlivy a bádání

Byly provedeny i pokusy o odvození výsledků tohoto výzkumu na lidi, žádný z nich ale zatím nedosáhl závěru, který by byl podpořen vědeckou komunitou. Je třeba mít na paměti, že kožní půst není to samé jako normální půst, ale také se stává populárním trendem, hlavně v posledních měsících. Tato praktika nemá moc společného s jídlem, má jen stejné jméno. Myšlenkou je redukce použití chemických prostředků a místo toho nechání kůže ležet ladem.

iZdroj fotografie: Pxhere

Teorie podporující tuto metodu říká, že kůže si produkuje vlastní mastnotu, která zabraňuje ztrátě přirozené vlhkosti. I když postup nepodporují žádné vědecké důkazy, mnoho lidí ho velmi ocenilo. Nicméně je třeba zdůraznit jednu věc. Ani během kožního půstu nelze přestat používat krém proti slunci, pokud se paprskům vystavujete na delší dobu. Sluneční světlo je pro náš organismus – včetně kůže – klíčové, jeho nadbytek je ale stejně škodlivý.

Jaké důvody vás vedly k půstu, pokud jste ho zkoušeli?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články