Co kdyby se mozek na 5 vteřin vypnul? Upadli byste do hlubokého spánku, ze kterého není cesty zpět

Lidský mozek může přežít i několik minut poté, co naše srdce přestane bít. Zcela jiná situace je ovšem v obráceném případě, tedy když vypoví službu obsah hlavy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Co když si mozek vezme volno, byť jen třeba na kratičkých 5 vteřin? Znamenalo by to okamžitou smrt tohoto orgánu? A jak by v takové situaci dopadly další části těla? Vrátilo by se po takové „pauze“ tělo k normálnímu životu, jakmile by neurony začaly opět fungovat? Mozek je nadmíru důležitý. Kromě myšlenek a pohybů kontroluje také veškeré tělesné funkce, které nás průběžně udržují naživu.

Velitelství v neustálé pohotovosti

Tento úžasný orgán přežije až 6 minut bez srdečního tepu. Někdy si ale přestávku na kávu dají i mozkové buňky. Pokud by tohle nastalo u většiny mozkové aktivity, byli byste v kómatu nebo vegetativním stavu. To může trvat dočasně nebo dlouhodobě. Obě varianty se ale liší od toho, když váš mozek přestane fungovat úplně. S kompletním vypnutím mozku přestanou také veškeré primární tělesné funkce jako puls, krevní tlak nebo dýchání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak by to ale vypadalo, kdyby se pak vrátil k práci? Dokázalo by se tělo vzpamatovat a pokračovat? Neradi ničíme naději, ale kdyby mozek kompletně vypnul na 5 vteřin, byli byste mrtví. A tzv. mozková smrt je nevratná, i když přímo v tu chvíli byste úplně mrtvě nevypadali. Váš stav by spíš působil jako velmi, velmi hluboký spánek. Před úplným prohlášením za mrtvého by proto lékaři provedli ještě několik testů.

Reakce zorniček, bolest a reflexy

Posvítili by vám do oka pro potvrzení reakce (respektive její absence) zorniček. Také by zkontrolovali, zda reagujete na bolest a jestli u vás funguje dávicí reflex. Jakmile bude potvrzeno, že nemáte žádný puls ani zachytitelnou mozkovou aktivitu, byli byste klinicky mrtví. A bohužel není nic, co by takový stav těla zvrátilo. Váš mozek by se zkrátka ani po pouhých pěti vteřinách nedokázal vrátit zpět k životu. Co se pak bude dít s celým tělem?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bez lékařského zákroku by mozková smrt vedla k mnohočetnému selhání orgánů, hypotermii a zastavení dýchání. Jakmile vám přestanou fungovat plíce, tělu se přestane dostávat kyslíku. Vaše srdeční svaly začnou odumírat a zhruba během hodiny se vám zastaví srdce. Proces smrti se ale tímto nezastaví. Asi o týden později začnou kolabovat vaše ledviny a následně i celý imunitní systém.

Absence klíčových hormonů

Je to proto, že váš mozek už nebude vytvářet potřebné hormony, které jsou nutné pro správné proběhnutí všech klíčových procesů v lidském těle. Má to celé ovšem jednu světlou stránkou, a sice absenci jakéhokoli vašeho utrpení, protože neucítíte vůbec nic. Což ovšem plyne samozřejmě z toho, že jste kompletně mrtví. V případě, že jste registrovaný dárce orgánů, mají lékaři metody, jak udržet vaše tělo dlouho v činnosti i v tomto případě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poskytnou organismu zdravé prostředí, léky, tekutiny a hormony spolu s ventilátorem. Ten zásobuje tělo kyslíkem, a dokud je tu kyslík, vaše srdce pracuje. Budete v přikrývkách a v teple, načež lékaři odeberou všechny orgány, které půjdou, pak tento režim ukončí. Většina orgánů pochází od lidí v tomto stavu, ale nedochází k tomu zase tak často. Je to jen asi 1 případ na 200 úmrtí, ke kterým dojde v rámci nemocnic.

Jaký orgán vám kdy transplantovali, pokud k tomu došlo?

Zdroj: WhatIfShow

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články