Proč se červenáte? Poznejte tajemství lidské anatomie a zachovejte poker face vždy, když je třeba

Lidé mají sklon si obecně myslet, že kontrolují svoje tělo a jeho reakce. Jenže to rozhodně neplatí ve všech případech.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Ať se na jakoukoli společenskou situaci připravíme jakkoli důkladně, bude existovat množství věcí, které nebudeme mít pod kontrolou. A budou se týkat hlavně našeho těla. Jedním z takových projevů je červenání se neboli ruměnec. Jde o spontánní reakci těla, kterou nelze přivodit cíleně a dokonce je pro lidský druh naprosto jedinečná. Ruměnec je spojen s pocitem studu a výrazných emocí, ale co se při něm vlastně děje?

Anatomie lidského červenání

V lidském těle se odehraje několik operací, které vedou ke zčervenání tváří, což nazýváme červenáním se. Jedná se o přirozenou reakci na tzv. sympatetický nervový systém. Ten odpovídá právě za některé nedobrovolné reakce našeho těla. Když tyto nervy zachytí výskyt specifických emocí, vyšlou příkaz do žláz produkujících adrenalin. Ten přichází ke slovu v případě stresových a rizikových situací, slangové také zvaných „bojuj nebo uteč“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když je adrenalin vypuštěn, zrychlí se nám tep a dojde také k rozšíření cév. To zvýší krevní oběh a také hladinu kyslíku v krvi. Tělo se tak připravuje na mimořádnou situaci. V takových případech nám zčervenají hlavně tváře, části krku a uši. Víme tedy už, jak k ruměnci dochází, což je ovšem jen popis jednotlivých kroků. Jenže to neodpovídá na základní otázku, co ruměnec spouští. Faktorů je hnedka několik.

Od emocí až po jídlo a nápoje

Nejčastějším spouštěčem ruměnce je pocit trapnosti, studu, zamilování či naopak vztek. Proto se také říká, že se někdo „zrudnul vzteky nebo hanbou“. Jsme tvorové společenští a tlak této skutečnosti může hrát stejnou roli jako nůž na krku. Stejně tak se ruměnec může snadno vyskytnout po zvýšené fyzické námaze, či teplotním výkyvu – jak v horku, tak v mrazu. Červenání je také typické v situacích, kdy je tělo zachváceno horečkou, protože má tělo vyšší teplotu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud jde o jídla a nápoje, většinou nám ruměnec přivodí pokrmy nadmíru kořeněné, případně některé chemické složky. Stejně tak může nastat při vypití čehokoli velmi horkého. Ani v moderní době ovšem věda nepřišla na to, jaká je vlastně role ruměnce v našich životech. Protože se ale objevuje v momentech velmi osobních, dá se obecně konstatovat, že se odvíjí od momentu střetu veřejného prostoru s tím, co je nám velmi osobní.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články