Harvardský test se zápalkami: Jen lidé s IQ 120 dokáží sirkou pohnout tak, aby rovnice dávala smysl

Ačkoli je lidský mozek v mnoha ohledech pro vědce stále záhadou, jeho základní fungování je poměrně jednoduché. Jde totiž o princip přenosu chemických a elektrických signálů.

i Zdroj fotografie: TasikMalaya
                   

Ty se nachází v neuronech, tedy nervových buňkách. Mozek jich obsahuje cca 50–100 miliard a neustále mezi sebou komunikují. Kdybychom je dokázali všechny poskládat vedle sebe, zaplnilo by to skoro 4 celá fotbalová hřiště. Kdykoli tedy na něco pomyslíte nebo se jen pohnete, neurony v mozku okamžitě vysílají konkrétní signál. Ovlivňují však i to, co neděláme vědomě. Obecně jsou signály velmi krátké, trvají v řádu milisekund, spojení zajišťuje tzv. synapse.

Jednotlivé kousky

Přestože mozek funguje jako komplexní soustava, je třeba u něj rozlišit hned několik částí. V obecném slova smyslu je to koncový mozek, mezimozek a mozkový kmen. Pak tu máme pravou a levou hemisféru. Panuje názor, že levá hemisféra je analytická, matematická a jazyková. V pravé má zase sídlit kreativita, představivost, intuice či cit pro umění. Zkuste teď napnout svou levou hemisféru a vyřešit posunem 1 zápalky tuto rovnici.

iZdroj fotografie: TasikMalaya

Opakované výzkumy neurologů ovšem prokázaly, že toto rozdělení je zcela nesmyslné. Mozek nemá „místečka“ pro konkrétní schopnosti. Existují v něm naopak funkční sítě, které se navzájem proplétají a překrývají. Dovednosti člověka v tom či onom oboru tak vycházejí z dovednosti komunikace mezi oběma hemisférami. Čím silnější tok vzruchů je mezi oběma hemisférami, tím lepší výkon v prostorové orientaci, nápadech nebo čemkoli dalším.

Tuhle matematickou rovnici řeší děti na Harvardu: Podle psychologů ji dokáží vyřešit pouze géniové

Místo pro složité myšlenky

Největší a současně nejmladší kus centrální nervové soustavy je koncový mozek. Ten dovoluje myšlení, pohyb a také smyslové vnímání. Právě on je složen ze zmíněných dvou hemisfér a povrch tvoří mozková kůra. Ta je obecně považována za sídlo velmi komplexního myšlení. Pravdou však je, že levá část mozku kontroluje pravou stranu těla a naopak. Jestli jste stále na vážkách ohledně dnešního rébusu, tady je řešení zápalkové rovnice.

iZdroj fotografie: TasikMalaya
iZdroj fotografie: TasikMalaya

Samotná kůra je pak složena dohromady ze 4 laloků, kdy každý zastává specifické funkce. Mozkový jmen zajišťuje komunikace mezi mozkem a míchou, stejně jako kontroluje instinktivní chování typu dýchání nebo krevního tlaku. Přesunem zápalky ze znaménka plus můžete vytvořit na první pozici číslo 6. K vyřešení úkolu je třeba mít dobře vytrénované logické myšlení, procvičit si ho můžete i na dalších podobných hádankách.

Jak moc vám dala rovnice zabrat?

Zdroj: TasikMalaya
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články