Vysazení kofeinu ovlivní spánek víc, než jsme si doposud mysleli. Jeho působení se dá přirovnat k alkoholu

Kvalitní noční odpočinek je zcela klíčový pro naši energii, koncentraci a celkovou produktivitu. Dobrovolně si ho však narušujeme příjmem kofeinu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

To zahrnuje krom jiného i srdeční choroby a výskyt mrtvice. Spánek je také podstatný pro celkovou imunitu našeho organismu včetně duševního zdraví. Snižuje totiž stres a ovlivňuje naše emoce i společenskou interakci. Je tak v zásadě důležitější než zdravá strava nebo pravidelné cvičení, což potvrzuje Jillian Kubala, MS, RD. Dnes jsou bohužel naše spánkové vzorce silně narušeny. Hlavními viníky jsou hektický životní styl a právě kofein.

Droga, kterou nepovažujeme za drogu

Všichni tak vlastně končíme ve spánkové deprivaci a vnitřně toužíme po tom „spát jako nemluvně“. Nicméně si uvědomme, že děti se budí několikrát za noc, kdy pláčou a křičí, a opětovné usnutí jim dělá značné potíže. To je nejspíš důvod, proč se Michael Pollan, tvůrce audioprůvodce „Kofein“, rozhodl formulaci změnit. Cílem jeho práce je „spát opět jako teenager“. Tvrdí především, že klíčem k dobrému nočnímu spánku je vyhnout se kofeinu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ačkoli s tím bude nejspíš hodně lidí bojovat, spánkové přínosy za překonání těžkostí rozhodně stojí. „Všichni jsme dnes zkofeinovaní. A dokud se ho nezbavíte, tak si neuvědomíte, jak běžný stav to vlastně je.“ V roce 2018 dokončil příručku „Change Your Thoughts: What the New Science of Psychedelics Teaches Us About Consciousness, Dying, Habit, Despair and Transcendence“. Následně se zaměřil na další podceněnou drogu, tedy kofein.

Dopad nahrazení espressa bylinkami

Ten je totiž podle něj dokonce škodlivější, než jak je obvykle brán. „Je to droga, kterou používáme každý den. Jenže o něm nikdy neuvažujeme jako o droze, a tedy ani o závislosti. Jenže přesně takhle to je. Proč tedy ten vztah podrobně neprozkoumat?“ Hodně výzkumů už podle něj potvrdilo efekty kávy jak na duševní, tak i fyzický výkon. Proto zkoumá zákonitosti kofeinové závislosti a také efekt vynechání této látky. Mozek je ovlivněn překvapivým způsobem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sám se v rámci bádání rozhodl přestat na 3 měsíce. Na začátku cítil ztrátu sebedůvěry a cítil se naprosto zničeně. Nemohl se soustředit a celá kniha se zdála jako hloupý nápad. Tyto symptomy ale po pár dnech zmizely. „Po chvíli jsem zase spal jako v pubertě. Byl to měřitelný bonus a opravdu velký. Navíc to byl opravdu hluboký spánek plný snů.“ Po tři měsíce tak nahradil espresso bylinkami ze zahrádky, hlavně heřmánkem a mátou.

Podobné efekty na spánek jako alkohol

Dobrý spánek vyžaduje i další faktory jako studenou místnost nebo absenci stresu. To se ovšem u většiny z nás nevyskytuje. Působení kofeinu přirovnává k alkoholu. „Malá dávka vína není asi problém, ale větší už se na spánku pozná. Alkohol si hraje s naší REM fází spánku, kdy nejvíc sníme, stejně jako kofein s usínáním.“ Pokud jde o důležitost kávy, podle Pollana jsme závislí na celém rituálu, vůni a úkonech spojených s espressem. Neradí ho ovšem opustit natrvalo a sám se k němu po pokusech vrátil.

Jeho dávka kofeinu po 3 měsících byla přívalem euforie a radikální změnou vnímání. Teď si kofein dává skrze espresso, některé čaje a čokoládu. Ocenil hlavně espresso s malou dávkou hořké čokolády. „Myslím, že slovo závislost s sebou nese hodně morální zátěže. Jak mi řekl Roland Griffiths z Johns Hopkins, pokud máte stále dostupný zdroj, který si můžete dovolit a neovlivňuje to vaše zdraví, pak není na závislosti nic špatného.“

Kolik kávy si dáte každý týden?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články