Pád z nebe, který šokoval svět: Vesna Vulovićová přežila volný pád z 10 kilometrů, lidé ji pak kvůli tomu považovali za čarodějnici. Zemřela sama a v ústraní.
Letecká doprava je považována za jednu z nejbezpečnějších, jelikož k pádům letadel nedochází tak často, jako například k automobilovým nehodám. Když však k pádu letadla přeci jen dojde, většinou se jedná o tragickou událost, kterou nikdo na palubě nepřežije. Toto pravidlo má však několik pozoruhodných výjimek, kdy pár šťastlivců doslova přežilo svou smrt. Patří mezi ně také mladá letuška Vesna Vulovićová, která přežila pád z 10 kilometrů.
Vesna Vulovićová přežila pád z 10 kilometrů
Bylo krátce po páté hodině odpoledne, 26. ledna 1972, když z obrazovky radaru letecké věže v Chotěbuzi zmizela tečka indikující letadlo Douglas DC-9-32 Jugoslávských aerolinek. Letadlo se tou dobou vracelo ze Švédského Stockholmu do Záhřebu. Po mezipřistání v Kodani vstoupil letoun do letového prostoru Německa a následně měl letět také nad územím Československa.
Zkušení piloti se však stihli s dispečery českých řídicích věží pouze pozdravit, když jejich komunikaci přerušil výbuch. Letadlo se v té době drželo v letové hladině 10 kilometrů a na palubě bylo včetně posádky 28 lidí. Výbuch roztrhl malé letadlo vedví a jeho trosky společně s těly cestujících dopadly do zhruba 20 kilometrové oblasti okolo Olešského rybníka. Pád z 10 kilometrů jako zázrakem přežila pouze Vesna Vulovićová.
Práce u letecké společnosti se nevzdala
Pracovnící řídící věže vyhlásili záchrannou akci okamžitě poté, co ztratili s letadlem spojení. Celou situaci však komplikovalo počasí, tma a těžce přístupný terén. Vesna Vulovićová byla vklíněná v zadní části trupu. Nohy měla zaklíněné v kabině a trup jí vísel z trosek letadla. Dobrovolníky k ní přilákal její nářek. Opatrně ji z trosek vysvobodili a následně ji do příjezdu sanitky udržovali při životě. Vesna utrpěla velmi vážná zranění.
„Měla frakturu spodiny lebeční a s ní související otok mozku, zlomeniny dvou obratlů, kvůli nimž měla nějakou dobu ochrnutou spodní část těla, zlomeniny žeber, bérce a předloktí i pohmožděná játra a ledviny,“ popisuje její zranění web Novinky.cz. V kómatu byla celých 27 dní a některých následků se nezbavila do konce života. Přesto se po rekonvalescenci k aerolinkám vrátila a dalších 18 let pracovala jako organizátorka letecké přepravy.
Zbytek života prožila v osamění
Vesna Vulovićová však nevedla veselý život. Žila pouze prací a ostatním lidem se spíše vyhýbala. Lidé ji považovali za starou čarodějnici, která téměř neopouští svůj dům. Toto tvrzení se stalo pravdou v roce 1991, kdy odešla do důchodu. Z domu tak skutečně odcházela pouze ve výjimečných situacích a většinu času trávila se svými kočkami. Navíc ji po zbytek života trápily četné zdravotní problémy, které ji nikdy nepřestaly připomínat její otřesný pád. Zemřela sama a v jejím domě ji objevili až po několika dnech, jak uvádí web Seznam Médium.