Místo dobrodružství ho čekala smrt: Tragický příběh 14letého Keitha Sapsforda, který vypadl během letu z letadla

Chtěl zažít dobrodružství, ale neměl peníze. Rozhodl se letět načerno, jeho volba ho nakonec stála život.

i Zdroj fotografie: John Gilpin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Psal se rok 1970, konkrétně 22. února. V onen osudný den se australský teenager jménem Keith Sapsford vplížil na odletovou plochu na letišti v Sydney a skryl se nad koly letadla směřujícího do Tokia. Bylo to poslední rozhodnutí, které kdy učinil. Keit patřil mezi teenagery, kteří neměli zrovna dvakrát velkou radost, když je rodiče poslali na katolickou školu. Proto se po několika týdnech v katolické škole rozhodl vzít osud do vlastních rukou a utéct. Bohužel jeho zoufalý plán opustit Austrálii byl neúmyslně inspirován jeho vlastním otcem. Několik měsíců před tragédií se otec svému synovi podělil o příběh týkající se mladého Španěla, který zemřel po ukrytí se do podvozku letadla.

Nezvladatelné dítě

Mladý rebel Keith Sapsford se narodil v roce 1956 a vyrůstal v Randwicku na předměstí Sydney v Novém Jižním Walesu. Jeho otec Charles Sapsford působil na univerzitě jako lektor strojního a průmyslového inženýrství. Svého syna popisoval jako velmi zvídavé dítě. Chlapec byl odmalička velmi hyperaktivní a jeho rodiče si s ním neuměli poradit. Rozhodli se tedy, že syna pošlou do církevní internátní školy. Mysleli si, že tamní výchova pomůže jeho dospívání. Namísto toho podpořila škola Keitha v jeho rebélii. Podmínky pro něj byly natolik nesnesitelné, že se rozhodl utéct.

Musel jednat

Útěk chlapce ze školy byl velmi rychlý. Pouze pár týdnů po příletu do Sidney se rozhodl, že tato škola není nic pro něj, a utekl. Utekl na letiště, kde se schoval do podvozku letadla. Sám nevěděl kam letadlo směřuje, ale šel za největším dobrodružstvím svého života. Jelikož opatření na letištích nebyla v té době tak přísná jako dnes, Keithovi se na přistávací plochu podařilo vklouznout velmi jednoduše. Všiml si letadla Douglas DC-8, které se připravovalo na odlet. Keith neváhal, a schoval se do podvozku stroje. Nakonec musel ještě dlouhou čekat, jelikož trvalo několik hodin, než letadlo odletělo. 

Keith Sapsford iZdroj fotografie: John Gilpin / Creative Commons / CC BY-SA

Poslední minuty života

Letadlo nakonec vzlétlo. Když letadlo znovu otevřelo prostor pro kola, aby je zatáhlo, osud Sapsforda byl zpečetěn. Z letadla vypadl. V té době bylo letadlo ve výšce cca 200 metrů. „Všechno, co můj syn chtěl, bylo vidět svět,“ připomněl později jeho otec Charles Sapsford. „Jeho odhodlání vidět, jak žije zbytek světa, ho stálo život.“ V případě, že by Keith z letadla nevypadl, umřel by tak či tak. Podle odborníků by ho zabily únorové mrazy a nedostatek kyslíku ve vysoké nadmořské výšce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články