Vědci odhalili, proč ve spánků dýcháme tak hlasitě. Vysvětlení je prosté

Během toho nejklidnějšího spánku někteří lidé neuvěřitelně hlasitě chrápou, což vážně narušuje šanci jejich okolí na kvalitní odpočinek.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Co vysvětluje tak hlasité dýchání během spánku? I ti spáči, kteří vyloženě nechrápou, ve spánku dýchají o dost hlasitěji, než když jsou vzhůru. Zvuk doprovázející dýchání – bez ohledu na spánek nebo bdění – je způsoben vzduchem, který vibruje při průchodu dýchací trubicí. Hlasitost pak závisí na konkrétním zakřivení té které trubice a rychlosti pohybujícího se vzduchu. Jedná se tak vlastně skoro o hudební nástroj.

Nádech, výdech, prosím

Když se nadechneme, silný pohyb vzduchu vstupujícího do horních cest dýchacích sníží tlak v celém dýchacím systému. Tato změna tlaku může horním cestám dýchacím přivodit kolaps, dojde k jejich uzavření a dýchání se tak ztíží. Reflex dýchacích cest tomuto kolapsu brání a udržuje trubice otevřené, když jsme vzhůru. Protože jsou otevřené, pohyb vzduchu není nijak bouřlivý a vzduch se tak pohybuje poměrně potichu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ale když spíme, je tento reflex o něco slabší a horní cesty dýchací se částečně uzavírají, tudíž se celé dýchání stává hlasitějším. Spánek, hlavně tedy jeho REM fáze, také snižuje napětí ve svalech kolem dýchacích cest. Jinými slovy svaly, které podporují provoz dýchacích cest, odpočívají, což trubicím dovoluje částečné uzavření. Proudící vzduch více vibruje a vytváří silnější zvuky. Zakřivení a zúžení také znamená, že dýcháme rychle a mělce.

Větší frekvence, menší příkon a brčko

Průměrná osoba se nadechne zhruba 14krát za jednu minutu, když je vzhůru, a asi 15krát, když spí. I když ve spánku dýcháme častěji, přijímáme méně kyslíku a vydechujeme méně oxidu uhličitého, protože tělesná potřeba ventilace není tak silná. Neočekáváme, že bychom běhali, honili zvíře nebo sbírali úrodu. Pokud se dýchací trubice „správně“ vytvaruje, způsobuje chrápání. To se obvykle děje tehdy, pokud je úzká jako brčko od McDonalda.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ta jsou, pravda, trochu širší než brčka běžná. Pokud se vzduch prohání takto úzkým prostorem, rozvibruje i okolní tkáň, což způsobí právě chrápání. Při dalším zúžení může nastat spánková apnoe, kdy je dýchání nemožné a osoba se vzbudí a zalapá po dechu. Tomu se dá předejít zhubnutím, protože tuk kolem dýchacích cest může být pro dýchání také překážkou. Stejně tak se doporučuje vyhnout se před spaním alkoholu, který způsobuje utlumení okolních svalů.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články