Vědci konečně přišli na to, proč starším lidem utíká čas rychleji. Skutečný důvod je překvapivý, čeká to bohužel každého z nás. S přibývajícím věkem se zpomaluje náš mozek.
Čas je jedna z neobnovitelných komodit, kterými lidé disponují. Můžeme ho využívat chytře a efektivně, abychom dosáhli svých životních cílů, nebo jím můžeme bezcílně mrhat. V obou případech nám však bude připadat, že čím jsme starší, tím utíká čas rychleji. Věděli jste, že tento efekt má vědecké vysvětlení?
Ve stáří utíká čas rychleji
Dítěti připadá každý den nekonečně dlouhý a plný možností. Dospělý člověk vnímá každý týden jako velmi krátký časový úsek, který je navíc přeplněný různými povinnostmi. Zatímco děti lehce propadnou takzvané dlouhé chvíli, dospělí by si mnohdy přáli umět zastavit čas, aby všechno potřebné stihli a ještě si našli čas na odpočinek.
Skutečnost, že s přibývajícím věkem utíká čas rychleji, má vědecké vysvětlení. V první řadě se jedná o pozměněnou perspektivu vnímání, díky které se zdá, že nám každý den protéká mezi prsty. Hlavní změny se však odehrávají v našem mozku, kvůli kterým se pro nás skutečně subjektivně zrychlí čas.
Relativita času a perspektiva vnímání
Nejprve se pojďme podívat na ten více psychologický aspekt toho, že s věkem utíká čas rychleji. Jednu z příčin lze hledat ve zkresleném pohledu do našeho dětství, na které máme tendenci koukat skrz růžové brýle. Jako děti jsme neustále zažívali a objevovali nové věci.
Právě tento pocit novoty na nás působí, jako bychom prožili spoustu věcí v příliš krátkém čase, a tudíž nám čas utíkal pomaleji. Dospělí to jsou občas schopni zažít například během dovolené na neznámém místě, kde se zdá, jako by čas plynul úplně jiným tempem. Neustálé opakování činností totiž způsobuje, že nám čas subjektivně utíká rychleji.
Zpomalené vnímání mentálních obrazů
Skutečnost, že nám ve stáří utíká čas rychleji, má však i fyziologické vysvětlení. Čím jsme starší, tím se snižuje schopnost našeho mozku pobírat mentální obrazy. Jedná se o vizuální vjemy, které naše oko za vteřinu zachytí a které určují naše vnímání uplynutého času.
Dospělý mozek vytvoří zhruba tři až pět mentálních obrazů za sekundu, zatímco dětský mozek zhruba dvakrát více. Právě proto mají děti pocit, že toho v krátkém čase zažijí mnohem více a čas jim subjektivně plyne pomaleji. Čím méně mentálních obrazů náš mozek přijme, tím méně toho subjektivně prožijeme a tím rychleji pro nás plyne čas.