Zmizelé třetí oko a další tajemství o lidském těle, která dokazují, že člověk je plný překvapení. Tyhle fakty vám ve škole zatajili

S pokrokem vědy a lékařství jsme schopni toho o sobě samých zjišťovat stále více. A naše těla jsou plná překvapení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Schopnosti i stavba lidského těla nejspíš nepřestanou vědce překvapovat a fascinovat nikdy. Každých sedm let se kompletně obnovíme. Takže po této době může každý z nás říct, že je zcela nový člověk a nebude to přehánění. Někteří lidé se rodí s ocáskem. Máme svoje vlastní světlo, tedy bioluminiscenci. No a kdysi jsme měli také třetí oko. Jak vidíte, ani filmaři ve zpracování člověka nepřekonají realitu.

Dívejte se nám do očí

Průkopnická studie odhalila, že než jsme se dostali na úroveň savců, měli naši předci třetí oko, tzv. parietální. Jeho úkolem byla hlavně termoregulace a ztratili jsme ho jako součást změny na teplokrevný druh. Když jsme u té termoregulace, při lhaní se nám nos sice nezvětšuje, ale stoupá jeho teplota, v důsledku čehož zčervená. Až vám tedy někdo bude něco tvrdit a zrudne mu prostředek obličeje, dejte si na jeho slova pozor – a na něj nejspíš taky.

iZdroj fotografie: Daniela Hitzemann, Stefan Scheer / Creative Commons / CC BY-SA

Lidskou světelnou auru nevidíme, ale bioluminiscence existuje a během dne skutečně svítíme. Nejvíce se to týká čela, krku a tváří. Při buněčném dýchání vznikají volné radikály, které reagují s určitými molekulami ve vzduchu a vytvářejí fotony, tedy částečky světla. Všimli jste si někdy té růžové tkáně v rohu oka hned u nosu? Tohle je pozůstatek skutečnosti, že jsme měli kdysi membránu, která nám zakryla oko. Tento orgán najdeme u ryb, ještěrů, ptáků i některých savců. Další dědictví po předcích.

Ocásek, skvrny, vlasy, kosti a dech

I když je to dosti vzácné, někteří lidé mohou mít ocásek, ovšem nemohou s ním pohybovat. Jedná se o defekt páteře vzniklý ještě před narozením a obvykle je v útlém dětství odstraněn chirurgicky. S narozením souvisí také mateřská znaménka, která se mohou vyskytnout až v 9 barvách včetně modré. Takto nezvykle zbarvená znaménka se nazývají mongolské skvrny a obvykle jsou na zádech dítěte. Zmizí ovšem zhruba v období 3–4 let věku dítěte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když se naše tělo nachází ve vyšším atmosférickém tlaku – v letadle nebo při potápění – naše vlasy rostou rychleji. Vědci dokonce zvažují, že využijí plazmu z atmosféry pro budoucí léčbu plešatosti. Pokud jste někdy viděli rentgen svých nohou, možná vás zaujalo, kolik je na nich kostí. Naše chodidla totiž obsahují celou čtvrtinu počtu kostí našeho těla, kterých je celkově asi 210. Sarah Connorová uváděla v druhém díle Terminátora přesně 215, tak má asi přehled.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články