V baru se vsadil, že ukradne letadlo a vyhrál: Přistál s ním přímo před barem, dnes je po něm pojmenovaný drink

V baru se vsadil, že ukradne letadlo a vyhrál. Opilý muž s ním přiletěl přímo před bar, pak celý kousek zopakoval. V místním baru po něm pojmenovali drink, který se tam nabízí dodnes.

Tommy Fitz i Zdroj fotografie: National Library of Australia from Canberra, Australia / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Opilecké sázky dokáží člověka přivést do nepěkných malérů. Žádná z běžných hospodských sázek však nesahá ani po kotníky epickému kousku, který v 50. letech předvedl americký pilot Tommy Fitz. Bývalý vojenský pilot a válečný hrdina dokázal, že v případě potřeby je možné s letadlem přistát uprostřed města, hned vedle oblíbeného baru.

Neohrožený pilot Tommy Fitz

Tommy Fitzpatrick neboli Tommy Fitz, jak mu říkali přátelé, se narodil v roce 1930. Tento rodák z Manhattanu byl od mládí předurčen k výjimečným kouskům. Už v 15 let úspěšně narukoval do armády, aby mohl svou zemi bránit v nejstrašnější válce v dějinách. O svém věku samozřejmě lhal.

Se svou posádkou byl nasazen v Číně a účastnil se leteckých bojů v Pacifiku. To mu však nestačilo a o pár let později se aktivně zapojil také do války v Koreji. Za své skutky si vysloužil řád Stříbrné hvězdy, a dokonce Šarlatové srdce. V roce 1952 byl ze služby vlasti s poctami propuštěn a ve věku 26 let se stal veteránem a vysloužilým hrdinou.

Letadlová loď Akagi
Úchvatné záběry: Zachovalá letadlová loď leží na dně oceánu už 81 let
Tommy Fitz
iZdroj fotografie: The The U.S. Army / Creative Commons / CC BY-SA
Tommy si za své hrdinské skutky vysloužil řadu vyznamenání.

První hospodská sázka

Tommy Fitz však nepověsil svůj pilotní průkaz na hřebík. Přihlásil se do letecké školy Teterboro, kde se účastnil pilotních lekcí a působil také jako mechanik. Mezitím začal pracovat na stavbách jako licencovaný parní montér a zdálo se, že se ve svém životě usadil. Samozřejmě si rád dopřál občasné posezení u piva s přáteli z práce.

Podobné posezení probíhalo také 29. září 1956. Tommy a jeho přátelé popíjeli ve svém oblíbeném baru s názvem Joe’s Bar na Manhattanu. Nic nenasvědčovalo tomu, že by dnešní posezení mělo být jiné než všechna ostatní. V brzkých ranních hodinách však začal jeden ze společníků uvažovat, zda by bylo možné doletět z New Jersey na Manhattan a zpátky během patnácti minut. Tommy tvrdil, že to možné je, a když mu jeho spolustolovníci nevěřili, rozhodl se své tvrzení dokázat.

V silně podnapilém stavu se vloupal do letecké školy Teterboro, ze které si „vypůjčil“ jednomotorové letadlo. O patnáct minut později pak ladně přistál uprostřed ulice Manhattanu přímo před oblíbeným barem. Navzdory všem okolnostem přitom neponičil jedinou lampu veřejného osvětlení ani žádné ze zaparkovaných aut. Tento kousek mu vysloužil pokutu ve výši 100 dolarů a zabavení pilotního průkazu na celého půl roku.

Incidenty z bermudského trojúhelníku zůstávají nevyřešené. V roce 1945 zde zmizelo 14 pilotů, Boeing 777 měl na palubě 239 pasažérů
Tommy Fitz
iZdroj fotografie: The Library of Congress / Creative Commons / CC BY-SA
Letadlo v ulicích Manhattanu není běžný jev.

Druhá hospodská sázka

Tommy Fitz z této lapálie vyvázl velmi dobře, protože většinu zúčastněných jeho kousek spíše pobavil, takže nikdo nevyžadoval vážný trest. Neuběhly však ani dva roky, když se Tommy rozhodl tento kousek zopakovat. Opět ho k tomu vyprovokoval některý z hospodských kumpánů, který jeho původnímu kousku nevěřil.

Tommy proto opět dopil pivo a odběhl celý kousek zopakovat. Tentokrát z toho však už tak lehce nevyvázl a vysloužil si půl roku za mřížemi. Od té doby už ho nic podobného znovu nenapadlo a zbytek života prožil v poklidu. Bary na Manhattanu však dodnes nabízí drink, který je pojmenovaný „Late Night Flight“ po Tommyho vyhraných sázkách.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články