Úchvatné záběry: Zachovalá letadlová loď leží na dně oceánu už 81 let

Ležela na dně oceánu déle než 81 let, teď se k ní konečně dokázali vědci díky moderní technologii podívat. Záběry z letadlové lodi Akagi jsou úžasné.

Letadlová loď Akagi i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Japonská letadlová loď Akagi, kdysi vlajková loď japonské námořní flotily, se stala významným symbolem námořní bitvy u Midwaye. Tato bitva probíhala od 3. do 7. června 1942, šest měsíců po útoku na Pearl Harbor. Japonské loďstvo bylo tvrdě poraženo americkým námořnictvem, přičemž zemřelo 3 364 mužů, z nichž 307 byli Američané. 

Potopena kapitánem

Akagi byla silně poškozena a aby nakonec nepadla do nepřátelských rukou, kapitál nechal loď potopit. Od 5. června 1942 tak spočívá na dně Tichého oceánu a kvůli velké hloubce nebyla dlouho prozkoumána. Potápěči se k ní dlouhou dobu nemohli dostat, doba se však mění a s moderní technologií tak vědci konečně získali možnost podívat se na loď z bezprostřední blízkosti.

Zachovaná loď

Moderní technologie a výzkumné plavidlo EV Nautilus umožnily vědcům z Japonska a USA nyní provést průzkum této téměř 261 metrů dlouhé lodě. Výzkumný tým využil dálkově ovládaná vozidla s kamerami s vysokým rozlišením, světly a sonary. Loď Akagi byla objevena ve velmi dobrém stavu, a archeologové byli schopni pozorovat poškození z bitvy, včetně části paluby, která byla převrácena vzhůru nohama kvůli nahromaděnému tlaku. James Delgado, člen expedice, zdůraznil, že neinvazivní průzkum potopených lodí přináší nový pohled na světové dějiny. 

Výsledky průzkumu poskytly vzácný pohled na plavidla druhé světové války a vědci doufají, že fotografie a videa jim pomohou lépe porozumět průběhu námořní bitvy u Midwaye a doplnit tak chybějící informace o tomto historickém střetu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články