Nemusíte pít vlastní moč, abyste přežili. Těchto 8 triků vám zachrání život, pokud zabloudíte mimo civilizaci

Moderní populace je zvyklá na pohodlný život s technologií a zapomíná na mnoho základních dovedností. Například takové, díky kterým se dá přežít v divočině.

i Zdroj fotografie: Uživatel MikeSurv / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pravda, není zrovna moc velká šance, že taková situace reálně nastane. Alespoň ne tehdy, když to skutečně nečekáte a nemůžete se předem nijak připravit. I tak je ale možné, že se na běžném výletě zkrátka ztratíte, například při kempování s přáteli. Proto se hodí znát některé základní postupy, jak se zorientovat či získat z okolí dostatek vody. Tyto tipy vám mohou ušetřit mnoho komplikací a dostat vás ve zdraví zpátky do civilizace.

Voda a teplo, o to tu běží

Vaší první starostí v jakékoli divočině je dostatek vody. Poměrně dobrým zdrojem je ranní rosa, která se dá pomocí látky sebrat ze stromů i trávy. Můžete otírat větve či listy nebo si na kotník přivázat ponožku. Pak vám stačí projít se po louce a zachycené kapky si vyždímat do pusy. V přírodě je vody dostatek, i pokud v okolí není potok nebo řeka. Jen je potřeba ji umět zachytit a následně využít. Dehydratace je obvykle to nejhorší, co vás může potkat.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jestli jste někde zabloudili jen v lehké bundě a začíná přituhovat, hledejte listí. Listy stromů jsou totiž velmi dobrou izolací, takže si jimi před nočním mrazem nacpěte bundu. Případně si z nich můžete udělat lůžko, které vás ochrání před chladnou zemí. Pokud byste spali přímo na ní, téměř určitě nastydnete. Nejde jen o samotnou hlínu, ale také vlhkost, která se na ní bude držet a kterou pak spolehlivě nasáknete.

Jak filtrovat vodu a proč nepít vlastní moč

Máte-li po ruce plastovou lahev a nůž, můžete si snadno vyrobit filtr a použít na pití i špinavou vodu. Nejdříve udělejte dírku ve víčku. Pak odřízněte vršek lahve a otočte ho, aby vznikl trychtýř. Dovnitř dejte trávu, kameny či mech. Následně na tento přírodní filtr nalijte vodu a sledujte, jak směs uvnitř zachytává nečistoty a do dolní části vám crčí voda bez částeček. Nejde samozřejmě o 100% způsob, ale poskytne vám další zdroj vody.

Pití vlastní moči může při nedostatku vody znít jako dobrý nápad. Tomuto postupu se ovšem vyhněte, protože vás dehydratuje ještě víc. Vaše moč totiž obsahuje rozpuštěné soli, minerály a také toxiny z vašich jater. Zkrátka a dobře byste do sebe nalili opět to, co vaše tělo namáhavě odbouralo z organismu a následně vyloučilo. Proto se konzumaci moči vyhněte a rozhodně si ušetříte další starosti.

Oheň, komáři a orientace

Voda a teplo jsou – jak už jsme zmínili – klíčové faktory přežití. Nejlepším řešením otázky tepla je samozřejmě oheň. Když ho chcete rozdělat třením, budete potřebovat něco malého a suchého. Při nedostatku listí nebo mechu můžete použít kousky vlastního oblečení. Stačí přitom malý chomáček nití, které získáte rozpáráním ponožky nebo kapesníku. Hlavně, aby tkanina byla suchá, pak už poskytne základ pro zapálení dalších surovin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Budou-li vás otravovat komáři, najděte borovici a potřete si kůži jehličím. Její olej je silný přírodní repelent. A orientace směrem k severu? Držte hodinky na dlani, rovnoběžně se zemí. Nasměrujte malou ručičku přímo na slunce (pozor při letním čase). V polovině úhlu mezi ručičkou a dvanáctkou (v létě jedničkou) je na severní polokouli jih, na jižní pak sever. Tento postup není spolehlivou metodou, pokud jste příliš blízko rovníku.

Kdy jste se naposledy ocitli opravdu mimo civilizaci?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články