Proč komáří štípance tolik svědí a jak si od nepříjemné bolesti co nejrychleji ulevit

Komáři poštípají ročně obrovskou spoustu lidí, jenže každý na tento hmyzí útok reaguje trochu jinak a s jinou intenzitou.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Když nás komáři štípnou, odsají nám malé množství krve a zároveň do nás vpraví trochu svých slin. Ty obsahují antikoagulant a některé proteiny. Jedná se o cizí látky, které spouští reakci imunitního systému. Když s nimi tělo bojuje, uvolňuje histamin – látku, která pomáhá bílým krvinkám dostat se do postižené oblasti. A právě histamin způsobuje svědivost, zánět a také otékání místa, které komár trefil.

Každý to bereme trochu jinak

Někdy se stane, že když je člověk komárem štípnut úplně poprvé, jeho tělo nijak nereaguje. Je to proto, že si organismus ještě nevytvořil potřebnou reakci na vnějšího vetřelce. Někteří lidé si taky nemusí komářího štípnutí vůbec všimnout, jiní si postupně vytvoří odolnost, tedy toleranci. Obvykle se ale reakce v podobě svědění, zarudnutí a otoku objeví. Proto se hodí vědět, jak minimalizovat obtíže spojené s bodnutím tohoto hmyzu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tyto recepty nejsou univerzální a je třeba otestovat, co funguje konkrétně u vás. Prvním krokem je vyčistit postižené místo pomocí alkoholu, aby došlo k jeho dezinfekci. Odpařování alkoholu navíc chladí, což je příjemné. Nepoužívejte ho ale moc, pokožku by to podráždilo. Jakmile je kůže suchá, potřete ji troškou medu. Ten je přírodním antiseptikem, působí proti zánětům a brání infekcím. Nechoďte takto ovšem ven, protože sladký med by nejspíš přilákal další komáry.

Oves, čaj nebo třeba bazalka

Ovesné vločky zklidňují štípance, alergické reakce i suchou kůži. Přidejte trochu ovesných vloček do koupele nebo si z nich udělejte pleťovou masku, kterou po 15 minutách opláchněte teplou vodou. I do ní můžete přidat trochu medu. Nakonec místo zvlhčete krémem. Podobně působí sáčky černého nebo zeleného čaje. Ten zmenšuje otoky nejen u očí, ale i v případě hmyzích bodnutí. Poté, co sáček použijete na přípravu oblíbeného nápoje, nechte ho vychladit v lednici a následně přiložte na štípnutí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Existují volně prodejná antihistaminika, která brání organismu v reakci na alergeny. Tyto přípravky tedy mohou také pomoci s reakcemi na komáří bodnutí. Bývají k dispozici jako tabletky nebo masti k potření zasaženého místa. Pokud vám štípnutí komára způsobí silnou reakci jako anafylaktický šok, ihned vyhledejte lékaře. Tento stav se pozná podle potíží s dýcháním, pocitu svírání hrdla nebo sípání.

Zdroj: HealthLine

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články