Vakcína proti rakovině prsu, první svého druhu, se dostává do fáze klinických zkoušek. Otestují očkování proti trojitě negativní formě, tedy nejhoršímu typu choroby.
Právě z tohoto důvodu jde o velmi pečlivě sledovanou studii. „V dlouhodobém horizontu skutečně očekáváme, že se bude jednat o opravdu funkční vakcínu, kterou bude možné podat zdravým ženám jako prevenci proti této variantě. Na trojitě negativní typ totiž současné možnosti léčby zabírají nejméně,“ uvedl v prohlášení Dr. G. Thomas Budd, hlavní badatel této studie, jenž je klíčovou osobností výzkumu.
Dvě dekády práce v laboratoři
Klinika v Clevelandu oznámila zahájení zkoušek v úterý, jakmile FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) vakcínu schválil právě pro testovací použití. Preparát je výsledkem dvou dekád laboratorní práce a zkoušení na zvířatech. Účastnicemi studie jsou ženy ve věku 18–24 let, které přežily první fázi této varianty rakoviny, a tudíž u nich hrozí riziko opětovného propuknutí. Dalším krokem má být testování na zdravých lidech s vysokým rizikem výskytu.
V první řadě, a to je také cílem momentální fáze, je třeba stanovit nejvyšší přípustnou dávku pro organismus a optimalizovat reakci imunitního systému. V rámci toho dostávají účastnice tři dávky s odstupem dvou týdnů. Startuje se s malým množstvím a několika pacienty, postupně narůstá objem i počet. Ženy poté budou sledovány po dobu 84 dnů po podání poslední dávky, a tak se podchytí všechny případné vedlejší efekty.
Spojitost množství a reakce
„Jakmile zjistíme, kolik dávky lze podat, budeme sledovat reakci imunity organismu. Takto stanovíme, jestli vakcína provádí to, co od ní očekáváme. Následně můžeme množství upravit,“ vysvětluje Budd. Tento druh rakoviny prsu se vyskytuje ve 12–15 % případů, jde ovšem o nejsmrtelnější podtyp. Zemře na něj asi čtvrtina pacientů, a to do 5 let po zjištění diagnózy. Je také velmi náročný na léčení hormonální terapií.
Další cílené léky jsou navíc neefektivní, takže jediným účinným způsobem je mastektomie, tedy odstranění prsu. Mléčný protein lactalbumin se u pacientek s tímto typem objevuje výrazně více, až v 70–80 % případů. Právě na něj se vakcína zaměřuje, aby nakopla imunitu k likvidaci buněk, které jej vytváří. Preparát také obsahuje látku upozorňující imunitní systém na tento protein, proto na něj bude organismus silněji reagovat.
Další výhledy ze studií
Momentální fáze má skončit v září 2022. Jestli bude úspěšná, budou vědci vakcínu dále optimalizovat a chtějí pokrýt i další typy rakovin. „Tato očkovací strategie má potenciál pro použití i na jiné druhy nádorů,“ prohlásil Dr. Vincent Tuohy, hlavní vynálezce vakcíny. „Náš výzkum se zaměřuje na vývoj vakcín proti chorobám, se kterými bojujeme během přirozeného stárnutí, tedy prsou, vaječníků a dělohy.“
Pokud bude další vývoj úspěšný, je to naděje pro kompletní transformaci způsobu, jakým pracujeme právě s těmito rakovinami. Lze tak prodloužit očekávatelnou délku života stejným způsobem, jak to dokázal tentýž program na očkování dětí. Je pravda, lékaři to připouštějí, že tato cesta může trvat ještě roky. Vždy je však potřeba někde začít, celý tým je z procesu tohoto prvního kroku velmi nadšený a vkládá do něj silné naděje.
Kdo z vašeho okolí prošel rakovinou a jakého typu?