První mRNA vakcína proti HIV viru začne klinické zkoušky na lidech. Že bychom konečně porazili odvěkého nepřítele?

Společnost Moderna chce využít proti HIV stejný systém, jaký použila u vakcín proti nemoci covid 19 a začíná s testy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tento týden by mohly začít klinické testy dvě vakcíny společnosti Moderna. A tentokrát nejde o zbraň proti covidu, ale proti viru HIV, ovšem fungující na stejném principu, tedy mRNA. První fáze se bude týkat bezpečnosti vakcín a také poskytne základní data ohledně dopadu na imunitu. Samozřejmostí je pak nutnost druhé a třetí fáze, které vyhodnotí efektivitu této vakcíny. Jde ovšem o novou éru v boji proti letitému nepříteli.

Fungující náboj v nové zbrani

Oba typy jsou založeny na stejném mRNA principu, který se ukázal účinným proti covidu. Vakcína dodá buňkám vzorek proteinu, který se nachází vně samotného viru. Tyto proteiny fungují jako cviční panáci, aby imunitní systém poznal v budoucnu ty skutečné. A protože tento systém u covidu fungoval na výbornou, je naděje, že se uplatní i u dalších chorob, které lidstvo dlouhodobě sužují a které zatím umíme jen zpomalit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Právě HIV virus je po dekády pro vytvoření vakcíny extrémní výzvou. Jedním z důvodů je jeho velmi rychlá integrace do samotného lidského genomu – tohle proběhne už během 72 hodin od přenosu. Proto je infekce následně nezvratná. To znamená nutnost přítomnosti velkého množství protilátek už v této chvíli. Je ovšem naděje, že právě mRNA vakcíny by mohly uspět tam, kde ostatní pokusy selhaly a v kritické chvíli protilátky lidem chyběly.

Kde se bere HIV a co s ním umíme

Po celém světě žije s tímto virem momentálně skoro 40 milionů lidí. V roce 2019 jich zemřelo na 700 000 a skoro 2 miliony nakazily. Virus postupně oslabuje imunitu a nakažený se tak stává náchylnějším k dalším nemocem. Při včasném odhalení a zahájení léčby je možné dosáhnout plnohodnotného života. Díky současné medikaci není také nakažený jakýmkoli rizikem pro své okolí. Plné vyléčení zatím není v lékařských možnostech.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejčastější formou přenosu je pohlavní styk a obecně výměna tělesných tekutin. Stejně tak porod, kojení a sdílení jehel u narkomanů. AIDS, tedy nemoc, kterou virus HIV způsobuje, znamená „syndrom získaného selhání imunity“. Tělo je díky této chorobě natolik oslabené, že nedovede prakticky jakkoli bojovat například se zápalem plic, meningitidou či typy rakoviny. Nejběžnější chorobou, která nakažené ohrožuje, je tuberkulóza.

Zdroj: PopularScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články