Troufnete si na iluze, které odhalí jen orlí oko? V obrázcích jsou ukrytá čísla a siluety, které najdou jen ti nejlepší

Lidský zrak je úžasná schopnost, ovšem také něco, co nás rádo klame. Nota bene v kombinaci s mozkem, který nemá rád fragmenty a doplňuje si obsah i na prázdná místa.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejčastější barva očí na celém světě je hnědá, nejvzácnější jsou zelené. Lidé jsou schopni svým zrakem rozeznat více odstínů zelené než jakýkoli jiný žijící druh. Chameleoni zase dovedou očima pohybovat ve dvou směrech najednou, tedy každým se dívat úplně jinam. Delfíni dovedou spát s jedním okem otevřeným, což by jim možná nejeden člověk záviděl. Modroocí lidé mají větší odolnost na alkohol, zato se ale snadněji spálí na slunci.

Co se to skrývá v obrazech?

Psi nedovedou svým zrakem rozlišit mezi červenou a zelenou, ale perfektně zachytí pohybující se objekty, a to i za šera. Lidé postižení slepotou jsou schopni vidět své sny. Tedy za podmínky, že se jako slepí nenarodili, ale zrak ztratili až během života. Mimochodem spánek není zdaleka jedinou dobou, kdy máme jako lidé zavřené oči. Se spuštěnými víčky trávíme dokonce 10 % bdělého času. Jaké číslo se skrývá v tomto obrázku?

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Životní pouť průměrné oční řasy trvá 5 měsíců. Zbytek porostu na hlavě – tedy vlasy – vydrží 2–4 roky. Existují lidé, kteří mají každé oko v jiné barvě. Jde o genetickou odchylku zvanou heterochromie. Oko je komplexní orgán, složitější už je jen lidský mozek. Proto ho kreacionisté tak rádi používají jako zdůvodnění božího zásahu. Rohovka člověka je prakticky identická s rohovkou žraloka a skrze oko přichází 80 % toho, co se naučíme.

Zaměřování a plamen svíce

Zní to možná divně, ale i oko se může spálit od slunce. Oční svaly jsou nejvytíženější v celém těle, a pokud by oko byla digitální kamera, bude mít rozlišení 576 megapixelů. Náš zrak dovede rozlišit přibližně 10 milionů odlišných odstínů barev. A každou sekundu se zvládneme soustředit na 50 odlišných objektů. Plamen svíčky dokážeme zachytit na vzdálenost téměř 3 kilometrů. Podívejte se pozorně na obrázek. Najdete v něm siluetu?

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Otisky prstů, které jsou běžným nástrojem identifikace zločinců, mají 40 jedinečných charakteristik. Oční duhovka jich má 256, a zatímco naše uši a nos po celý život rostou, oko zůstává po celou tuto dobu stále stejně veliké, tedy už od narození. Obsahuje také 107 milionů citlivých buněk. Štve vás, že máte jen jednu vrstvu víčka? Netopýři, psi a kočky mají víčka hned tři. Existuje dokonce i strach z očí, kterému se říká ommatofobie.

Neplatnost mýtu, proces stárnutí

Jestli používáte kontaktní čočky, nemusíte se bát. Existuje populární mýtus, že se mohou ztratit a „zajet“ za oko. Struktura oka toto ovšem vůbec nedovoluje. Viditelná je pouze 1 šestina celého oka. Ovšem čím víc stárnete, tím méně slz jste schopni produkovat. A to přesto, že každou minutu asi 15–20krát zamrkáte. Jediná lastura má očí asi stovku. Jestli si chcete prověřit zrak ještě jednou, najděte na dalším obrázku ještě jednu siluetu.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

V případě, že stále mhouříte oči a snažíte se ve vzorcích něco najít, je tu řešení. První obrázek skrývá číslo 4018. V záplavě krásných modrých linek se ukrývá silueta tanečnice, nebo asi spíše baletky. Stojí na špičkách a rukama se ladně natahuje do vzduchu. Třetí kresba skrývá krásného koně zachyceného v běhu. Vlaje mu hříva i ohon a kopyty pluje nad zemí. Dovednost siluety zachytit jen potvrzuje úžasnost tohoto orgánu.

Kolik obrazů jste správně určili?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články