Je tohle vůbec možné? Žába se schovala tak šikovně, že skoro nejde vidět. Pokud to zvládnete do 10 sekund, gratulujeme vám

Žabka vesele poskakující z listu na list je velmi oblíbeným motivem v mnoha dokumentech o přírodě. Krom toho, že jsou vtipné na pohled, je i jejich život velmi pestrý a zajímavý.

Optický test s ukrytou žábou i Zdroj fotografie: JagranJosh
                   

Obecně je to obojživelník, kterého najdete hlavně u stojaté vody, případně v pomalých říčkách. Žáby se pohybují i na pevnině pomocí velkých skoků. Reprodukce probíhá skrze vajíčka, ze kterých se líhnou pulci. Ti se pak mění v drobné žabky a postupně rostou. V zimním období žába hibernuje a snižuje svoje tělesné pochody na naprosté minimum. Je tak schopná přežít celou zimu ve stavu velmi hlubokého spánku s minimální spotřebou energie.

Bohatá žabí populace

Spí v bahně na dně rybníka a nepřijímá žádnou potravu. Jinak se živí hlavně hmyzem, který chytá vystřelováním dlouhého jazyka. Ten je navíc vybaven lepivou plochou, kde se hmyz bez problémů zachytí. Jedná se také o velmi častý motiv kreslených vtipů i filmů. V Česku máme hned několik druhů, takže prakticky u každého rybníka můžete zaslechnout bohaté kuňkání. Teď však zbystřete a svou pozornost upřete na lekníny, abyste našli jednu skrytou žábu.

iZdroj fotografie: JagranJosh

Můžete normálně narazit na ropuchu obecnou, která je skutečně impozantní. Sekunduje jí rosnička zelená a kuňka obecná. Najdete u nás i skokany, například skřehotavého, ostronosého, hnědého a zeleného. Po celé republice jsou žáby chráněny zákonem. Celkově se jich na světě vyskytuje 6 021 druhů, tedy aspoň těch dosud poznaných. Mnohé mají pestré barvy a v přírodě jsou tak velmi výrazné. Jde i o taktiku k odrazení případných predátorů.

Na obrázku se nachází číslo, najít ho dokáže jen 0,1 % lidí. Pokud to zvládnete, máte zrak, který vám mnozí mohou závidět

Létající a největší

Některé ve vzduchu zůstávají o něco déle, jako třeba létavka širokonohá. Mezi prsty má totiž blány, díky kterým je schopná plachtit. Jedním skokem tak překoná i 15 metrů, takže působí, jako že letí. Můžete se s ní setkat v deštných pralesích Sumatry, na Borneu nebo Jávě. Rákosničku běloskvrnnou potkáte na Madagaskaru, hlavně na rýžových polích. Dorůstá dokonce až 23 centimetrů, tedy žádný drobek. Stále tápete v rébusu? Bez obav, tady je řešení dnešní výzvy.

iZdroj fotografie: JagranJosh

Největší žábou světa vůbec je africký veleskokan goliáší. Dožívá se 15 let, váží i 4 kilogramy a skokem překoná 6 metrů. Žije ve vodě výrazně bohaté na kyslík, hlavně tekoucích řekách. Pokud se vám podařilo odhalit dobře skrytou žábu na obrázku jezírka, máte skvěle vytrénovanou pozornost. Určitě ale neuškodí pokračovat v pravidelném cvičení při řešení podobných hádanek, udržíte tak svou mysl stále bystrou.

Za jak dlouho jste obojživelníka objevili?

Zdroj: JagranJosh
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články